Geçtiğimiz hafta Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy’un da katıldığı ormanlarla ilgili bir etkinlik düzenlendi.

“Orman Benim” adlı bu etkinlikte öğrenciler Kocakır ormanında yangına neden olabilecek, daha doğrusu yangının oluşmasına zemin hazırlayan malzemeler toplanarak bir temizlik yapıldı.

Tarım Ve Orman Bakanlığınca orman yangınlarının önlenmesi ve muhtemel yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi için ülke genelinde "Orman Benim" kampanyası düzenlendi.

***

Bu kampanyadan elde edilecek en önemli kazanç vatandaşlarla orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşmasıydı.

Kampanyanın 81 ilde yapıldığını düşünürsek özellikle de gençlerde bu bilincin oluşmasına yardımcı olur.

Ancak tabi bilinç öyle bir etkinlikle oluşacak bir şey değil.

Bunları tekrarlamak, okullarda da anlatmak gerekir.

Bu tür etkinlikler ne kadar fazla alana yayılırsa o kadar da etkili ve kalıcı olur.

Eskişehir’deki bu etkinlik 14 farklı yerde gerçekleştirildi, dolayısıyla bilincin yayılmasına katkısı oldu.

***

Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, “Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın Türkiye çapındaki koordinesiyle, ilimizde ve bütün ilçelerinde 14 farklı yerde bu etkinliği gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik esnasında ormanda yangına sebep olabilecek, tutuşmayı sağlayabilecek riskli maddelerin ormanlardan uzaklaştırılması amacıyla hem çöp toplama etkinliği yapacağız hem de üretim artığı dallarımızın öğütücü makinesinden geçirilmesi suretiyle cipse ve talaşa dönüşmesini sağlayacağız” dedi.

***

Orman yangınlarının çıkış nedenlerini hepimiz biliyoruz.

En başta ihmal geliyor.

Kırık camlar ve cam şişeler orman yangınlarının çıkmasındaki en büyük etken.

Bu nedenle ormanlık alanlarda bulunduğumuz ya da piknik yaptığımızda bu tür atıkları bırakmamak gerekiyor.

Ormanlık alanlarda yanıcı maddelerden uzak durmak gerekiyor.

Yanan sigara atmamak gerekiyor.

Kundaklamaları da unutmamak lazım.

***

Vali Hüseyin Aksoy’un görüşlerini de önemsememiz gerekiyor.

“Ormanlarımız oldukça önemli ve kıymetli. Onların korunması ve bizden sonraki kuşaklara aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğu. Geçmiş yıllara baktığımızda çeşitli nedenlerle orman yangınlarının ortaya çıktığını görüyoruz. Çıkan yangınlara da baktığımızda büyük bir bölümünün imalden, kusurdan ve insan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Bu tür etkinlikler de toplumsal duyarlılığı daha üst noktaya taşıma bakımından bizlere önemli bir katkı sunacaktır. Her kurumun, herkesin önemli görev ve sorumlulukları olduğuna inanıyoruz. Biz bu etkinlikten sonra benim başkanlığımda ilgili kurumlarımızın yöneticileriyle bu yaz sezonu orman yangınlarına karşı alacağımız tedbirleri gözden geçireceğiz ve yeni bir takım kararlar alacağız. Başta Eskişehir halkı olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızdan alınmış bu kararlara uyulması konusunda hassasiyet bekliyoruz.”