Murat Atılgan okulu Eskişehir’in eski öğretim kurumlarındandır.

1967 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan 1200 öğrenciye ve 90 personele sahip köklü okullarından Murat Atılgan Ortaokulu’nda  son zamanlarda büyük bir dönüşüm yaşandı.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  Fatih Anadolu Lisesi’nden  Murat Atılgan Ortaokuluna görevlendirilen Okul Müdürü Halil Turhan tarafından    okulda geniş çaplı fiziki mekan iyileştirilmesi, akademik  faaliyetler, sosyal, kültürel ve sportif çalışmalar dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayından yarıyıl tatiline kadar yapılan çalışmaların en önemlisi çok yoğun bir şekilde kullanılan, okulun 4 katında bulunan  yıpranmış öğrenci ve personel tuvaletlerinin  yıkılıp yenilenmesi oldu.

***

Bu önemli eğitim kurumundaki diğer dönüşümler ise şöyle sıralandı.

Okul bahçesi ve bina içerisinde kötü koku oluşturan kanalizasyon ve logar sisteminin tamirinin, temizliğinin yapılıp, okulun modern ve kullanışlı yeni tuvaletlerinin yeniden yapılıp kısa süre içerisinde hizmete sunulması. 

Okul içerisindeki tüm koridorların duvar tadilatlarının yapılıp yeni panolarla düzenlenmesi, asansörün kesintisiz çalışma düzeninin kurulması, öğrencilerin hem sportif faaliyet hem de dersler için kız-erkek yeni soyunma-giyinme odalarının yapılması, öğrencilerin kullandığı merdivenlere güvenlik filelerinin kurulması, sınıf içi askılık ve panolarının yenilenerek çoğaltılması,  bina içerisindeki tüm kapıların yenilenmesi, okul dış cephe boyasının ve dış giriş kapılarının yenilenmesi, tehlike arz eden tüm kapı ve pencere camlarının değiştirilmesi,  bina içi merdiven mermerlerinin yenilenmesi , öğrenci kantin alanının tadilatı ve öğrencilerin masa ve sandalyelere oturarak ihtiyaçlarını giderilmesinin sağlanması, çok amaçlı salonuna kapsamlı bir şekilde tadilat yapılması,  öğretmenler odasının komple yenilenmesi ve modern bir çalışma dinleme ortamının düzenlenmesi, tüm çalışma bilgisayarlarının yenilenmesi , 500 adet  yeni öğrenci sıra ve masalarının getirtilmesi, okulun tüm sportif malzemelerinin yenilenmesi, okul içerisindeki ve dışarısındaki tüm yönlendirme tabelalarıyla okul isimliklerinin yenilenmesi, dış binaya Milli Bayramlarımızda asılan Türk Bayrağımızın ve Atatürk Posterinin yenilenmesi.

***

5 ay gibi bu işler için kısa sayılacak bir sürede bitirilen çalışmalar olarak göze çarparken, Akademik olarak da öğrenci ders ve öğrenim çalışmalarının yeniden düzenlenip uygulandığı, sportif, kültürel özellikle de öğrencilerin sosyal sorumluluk adına gelişimlerini sağlayan çalışmalarda yoğun olarak faaliyetlerin devam ettiği görülüyor. Tiyatro, müzik grupları ve halk dansları çalışmaları ile desteklenen öğrenciler, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında  gruplar kurarak çevre  bilincini geliştirmeden, hayvan haklarına, ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktan, yaşlı bakım evlerine  ve daha bir çok konuda toplum içerisinde çalışmalarını yapıyorlar.

Sportif alanda daha şimdiden belli branşlarda Eskişehir birinciliği, ikinciliği ve Türkiye ikinciliği  derecelerini okul öğrencileri kazandı.

Odunpazarı Kaymakamlığı, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü ve Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile planlanan diğer çalışmalar da devam ediyor.

Kısa sürede gerçekleştirilen bu dönüşüm takdire değer, emeği geçenlere teşekkür.