Adliye’nin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Salih Altun, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonu üyeleri AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal katıldı.

 ‘ÇOCUKLAR HER ZAMAN KORUNMALI’

Toplantının açılış konuşmasını Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan yaptı. Çocuk Görüşme Merkezi'nin geçtiğimiz günlerde hizmete açıldığını belirten Yeldan, bugünün çok anlamlı ve önemli olduğuna vurgu yaptı. Yeldan, “Ülkemizin geleceği en değerli varlıklarımız ailelerin huzur içerisinde devam etmesinde sevginin odağı olan değerli yavrularımızın esenliği için güvenliği için TBMM’in aldığı kararla bir uygulamayı Eskişehir’de hayata geçirdik. Buradaki gelişmeleri sayın milletvekillerimizle paylaşmak için bir araya geldik.  Çocuklar her zaman korunmalı ve gözetilmeli, Ayrılık durumundaki eşlerin çocukları daha ziyadesiyle gözetilmeli. Çocuklar bu süreçte meta gibi görülmemeli. Onların geleceği yönelik duyguları örselenmeden geleceğe hazırlanmalı. Birimdeki uzmanlar çocuk tesliminde önemli görevler ifa ediyorlar. Mahkeme kararınca yapılacak görüşmeye çocuğu hazırlıyorlar. Görüşme öncesi ve sonrasında çocuğun psikolojisini kontrol ediyorlar. Çocukların duygularını anlamaya çalışıyorlar. Uygulamanın hayata geçmesinde emeği geçen milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü'nün Çocuk Teslim Merkezleri içerisinde çalışan uzmanlar teslim merkezlerinin çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi.

‘ÇOK BÜYÜK BİR ADIM ATILMIŞ’

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan tarafından teşekkür plaketinin takdimin ardından Katırcıoğlu da konuşma gerçekleştirdi. Katırcıoğlu , “Kentte çocuk teslim merkezinin hizmete açılması ile önemli bir adım atılmış. Çocuklar için önemli bir çalışma yapıldığı ortada. Çocuklarımızın üstün yararını hayata geçirdik. Sözde kalmadı, uygulandığı güzel bir çalışma olmuş. Bu tabii bir başlangıç ve bu daha da ilerideki yıllarda, günlerde, haftalarda daha da iyileştirilecek, eksiklikler, varsa düzeltmesi gereken şeyler aslında ortaya konulacak. Uygulamada bazı aksaklıklar var mı? İyi ve desteklenmesi gereken yönleri nedir? Onları tespit edeceğiz. Çok büyük bir adım atılmış. Ben de çocuklarımız, anne ve babalar adına çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu. Toplantı toplantıya katılım gösteren TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Milletvekillerine teşekkür plaketi verilmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.


 

(Ufuk Azbay)