Yaz aylarında ülkemizin cennet köşelerinden Marmaris çok büyük bir orman yangını felaketini atlattı.

Marmaris’in yanı sıra yine bir başka cennet köşe Manavgat’ta aynı akıbeti yaşadı.

Geçtiğimiz hafta sonu Yerel Medya Çalıştayı nedeniyle gittiğimiz Marmaris’te o felaketin kalıntılarını az da olsa gördük ve felaketin nasıl bir zarar verdiğini inceleme fırsatı bulduk.

Bizim kaldığımız Green Natura Resort otelin hemen yanından başlamış yangın.

Bir otel görevlisiyle sohbetimizde, yangının birkaç çocuğun kağıt yakmasıyla başladığını koştuklarını ama yetişemediklerini ve yangının giderek büyüdüğünü anlattı.

***

İnsanların öldüğü, evlerin yandığı, hayvanların telef olduğu o yangının faturası gerçekten ağır.

O dağlar, tepeler simsiyah o günleri hatırlatır gibi duruyor.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın yangın günlerinde canhıraş haykırışlarını hatırlıyorum.

Kendisi Çalıştay’da yaptığı konuşmada da bu konuya değindi.

Oldukça kararlı görünüyordu.

Oktay, yanan yerlerin imara açılması, maden arama yapılması ve turizm amaçlı kullanılmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

***

Marmaris yaşayanları asla böyle bir şeye razı olmayacaklardır diyen Oktay, 2008’deki Osmaniye köyünde meydana gelen yangından sonra da yanan bölgede maden arama çalışması yapılmak istendiğini ancak halk olarak izin vermediklerini ve bu çalışmadan vazgeçildiğini hatırlattı.

***

Marmaris Belediyesi bu konuda “Marmaris Yangını Tespit Raporu” adlı bir de kitapçık hazırlamış.

O kitapçıkta hayatlarını kaybeden orman işçisi Görkem Hasdemir ile görüntüleri zihinlerimizden halen silinmeyen, yangın söndürmeye çalışanlara su ve ayran götüren gönüllü gencimiz Şahin Akdemir de unutulmamış, birer fotoğrafları yer almış.

Belediye Başkanı Mehmet Oktay da Marmaris’in şehitlerini asla unutmayacağını belirtiyor.

***

Marmaris’te çok sayıda da Eskişehirli sürekli yaşıyor, yazlık için gidenler de oldukça fazla.

Mehmet Oktay şunları da söylüyor.

13 bin 600 hektar ormanlık alanın kül olduğu yangında, ormanların ev sahipliğini yaptığı bir çok canlıyı da kaybetti. Belediye olarak yangının başladığı ilk andan soğutma çalışmalarının bitimine kadar tüm ekiplerimizle sahadaydık. Yangından sonra hızlıca hareket eden ekiplerimiz ve gönüllülerimiz el ele vererek yangından zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya koyuldu. Yangının söndürülmesinde ve sonrasında desteklerini bizden esirgemeyen tüm kurumlara ve gönüllüleri Marmaris yaşayanları olarak teşekkür ediyorum.

Ve şöyle bitiriyor Mehmet Okta, “Küllerimizden doğacağız, yaralarımızı hep beraber saracağız. Sen hep güzelsin Marmaris”