YETER!

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Son yıllarda yaşanan vahşetin adı soykırım. Kadına, çocuğa, hayvana karşı yapılan bir soykırım. Gözümüzün önünde yaşanan vahşete artık kendini bilen her insan “yeter” diyor. Ama maalesef yetmiyor, canisi, psikopatı durmuyor. Önlerinde geçit vermeyecek yasa bulunmuyor.

Boğazı kesilerek kadınlar öldürülüyor, çocuklar annelerinin yaşadığı vahşete tanık büyüyor. En son sokak ortasında eski eşini öldüresiye döven ‘adam’ videoya çekilmiş. O mahalledeki bir kişi inmemiş kadına yardıma. O canilerin karşısında durması gereken devletin yetkili kurumları. Çünkü insanlar can korkusundan sindiler. Yapanın yanına kar kalan durumlar o denli çok ki.  İnsanlar eli kolu bağlı hissediyor. Birde bu psikopat kişilikli insanlara “seni şikayet edeceğim” dediğinizde alacağınız cevap “et nolacak ki” olacaktır. Çünkü şikayet edildiğinde yasalar bu şahsı tehlike arz edebilen biri olarak görmekten çok uzak. Bunu nereden mi anlıyoruz? Öldürülen kadınların bir çoğu bu kişilerden defalarca şikayetçi olduğu ortaya çıkıyor. İnsanlar kendilerini, haklarını savunamayacak noktaya geldiğinde herkesi koruyan devlet güçleri devreye giriyor.

Sosyal medya büyük bir güç. Fakat kamu oyu tepkisini her eziyet edilen insan oluşturamıyor. Duyduklarımızdan daha çok duymadıklarımız var. Adalet, kimsenin yol göstermesiyle değil kendi yolunda ve eşit bir şekilde hareket etmeli. Devletlerin görevi insanların refahı, can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Sanılmasın ki gelişmiş ülkelerde bu durumlar yaşanmıyor. Ama bir kadının bir çocuğun sesi yükseldiği anda polis müdahale ediyor. Aynı şey hayvanlar için de geçerli.

Kundaktaki bebeğe, çocuğa el sürmeye kalkıp “ rızası vardı”, kadınları öldürüp “namusumu temizledim” diyenlerin hepsi kadına, çocuğa yaptıklarına hem kılıf uydurup hem de çamur atıyorlar. Böylece yasal indirimlerden yararlanıyorlar. Yaşanılan tam olarak “arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş” durumu. Vay gidene vay gidenin yakınlarına vay koruyamadığımız tüm canlara..

Hayvanlar zaten mal olarak görülüyor. Sokak hayvanlarına zararın hiç bir suçu yok. Şahsen sokakta gördüğüm her hayvan için endişeleniyorum. Tecavüze uğrayabilir, akıl almaz işkenceler yaşatılabilir, uyurken üzerinden arabayla sırf canı istedi diye biri geçebilir. Ve onlar yaşadıklarını dile getiremez ve adalet isteyemez. Ama bizler onlar için de artık “yeter” demeliyiz. Canın ırkı olmaz can candır. Adaletin ırkı olmaz adalet adalettir. Artık bu ülkenin yönetiminde sözü geçenler bir şeyler yapmalı. Onların getirecekleri koruyucu yasalar eksiksiz uygulanmalı. Artık bu gidişata tek bir ağızdan yeter demenin durdurmanın zamanı geldi de geçiyor..
 
 
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık