KINAMA GÖZLÜKLERİ

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Geçtiğimiz haftalarda Ceyda Düvenci’nin sosyal medya paylaşımı oldukça konuşuldu. Çok tepki gösterenler oldu çok doğal ve güzel karşılayanlar da. Önemli ortak noktaları genel olarak kadınların yorum yapmasıydı.

 

Ceyda Düvenci kızının ilk regl olmasını (adet olmasını) sosyal medyasında kızının genç kızlığa adım attığı gün olarak paylaştı. Kadınların bir kısmı bu kadar “mahrem paylaşılmaz”, “birde parti verseydiniz”, “midem bulandı”ya varan tepkiler gösterdi. Yani bir kadın olmanın en doğal olayından utanılması gerektiğini düşünüyorlardı. Sosyal medyada paylaşılmasına bu denli ağır tepkiler verilmesinin altında yatan neden buydu. 

 

Bazı yerlerde ilk regl olan kız çocuğu annesine bunu söylediğinde tokat atılma “geleneği” var. Zaten tedirgin olan çocuğa annesi tokat atıyor. İnanması, anlaması güç. Ama şu varki kadın olmanın ne denli zor bir şey olduğunu belki anlatan ilk tepki bu oluyor.

 

Yetişkin kadın ve erkeklerden şunu bilmeyen var mı bilmiyorum; insanlardan cinsiyeti kadın olan bireyler belli bir yaş aralığında regl olur. Bu bir insanın işlediği suç, günah veya kirlilik değildir. Doğanın gereği hatta yaradılış gereğidir. Bu sanki kadınların hiç bilinmeyen ve bilinmemesi gereken bir sırrıymış gibi davranılmasını isteyen ise dünyanın heryerinde az veya çok bulunan kadına olan toplumsal baskıdır. Bazı kadınlar için bu baskı normal ve herkese uygulanması gereken bir olgudur. İşte o kadınların çoğu kızı ilk regl olduğunda dünyanın kadınlar üzerindeki baskısını ilk o kızının yüzüne bir tokatla çarpacaktır.

 

Kadın olmak, kadın olmanın doğal sonuçları utanılacak bir şey değildir. Bir çocuğun genç kızlığa geçişi ailesi tarafından kutlanılabilecek güzel bir olaydır. Söz konusu bir kız çocuğu, kadın olduğunda utanılacak bir şey kafalarda bulunmaya çalışmasın kimse. Zaten kimse “kız çocuğunuzun o gününü sosyal medyada kutlayacaksınız” demiyor. Ama bunu yapan annenin mutluluğunu anlayabilir herkes. Buna saygı duyulabilir. En azından kadınlar birbirini anlayıp, destek olabilir. Nefret etmek, ayıplamak, kınamak inanın sevgiyle bakıp destek olmaktan çok daha zor. Kadın olmayı, kadın olmanın getirdiği anne olmak başta olmak üzere tüm getirdiklerini sevin. Zülfü Livaneli’nin şiirinde dediği gibi “Dünyayı güzellik kurtaracakBir insanı sevmekle başlayacak her şey”. Belki de sevmeye kendiyle başlamalı insan..

 
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık