ESKİŞEHİRSPOR RAHAT BIRAKILMALI

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Eskişehirimizin gözbebeği Eskişehirsporumuz şehrin ve ülkenin gündeminden düşmüyor. Yıllardan beri çalkantılı dönemler geçiren Anadolu Futbol İhtilali’nin ateşleyicisi siyah-kırmızılıların durumu sadece Eskişehirlileri değil, dünyanın dört bir tarafındaki taraftarlarını üzmeye devam ediyor. 2019-2020 sezonuna -6 puanla başlamasına rağmen, Eskişehirspor’un sahibi taraftarlarının ilgisinde bir milimetre düşüş yok. Aksine müthiş bir sahiplenme var ve bu sahiplenme her gün de artmaya devam ediyor.

Eskişehirspor taraftarının takımını sahiplenmesi  üniversitelerde tez konusu olabilir ve olmalıdır da. Dünya’da böyle bir taraftar örneği yok. Kapı kapı dolaşıp kupa satarak para toplama, forma satarak para toplama, stand açarak para toplama ve daha neler neler yaptılar. Bu konularda taraftara öncülük eden Şehri Sevda grubunun çalışmalarını anmamak haksızlık olur.  

Eğer elimde sporun bir Oscar’ı ya da Nobel’i olsaydı kesinlikle Eskişehirspor taraftarına, Şehri Sevda grubuna ve bazı tribün liderlerine verirdim.

Eskişehirspor kelimenin tam anlamıyla can çekişirken bu şehrin sahibi olduğunu zanneden bazı sanayici ve iş adamlarını da anmadan geçmek olmaz.

İki anlamda anmak istiyorum, kastettiğim insanları.  Birincisi Eskişehirspor’un başı her sıkıştığında, sırtüstü devrilmesine ramak kala hiç düşünmeden maddi ve manevi desteği veren firma sahipleri. Örneğin Eskişehir’in gururu ETİ Bisküvilerinin sahibi Kanatlı Ailesi. İkincisi de Eskişehirspor’un hiç umursamayan insanlar, kurumlar ya da aileler.

Bu saptamaları yaparken altını özellikle çizmem gereken bir de acı gerçek var: Geçmiş dönemlerde spordan hiç anlamadıkları halde, Eskişehirspor’u layık olduğu yerlerde tutabilmek için elini taşın altına koyan, gecesini gündüzüne katan, parasını harcayan… takım başarısız olunca da anasından avradından başlamak üzere yedi ceddine sövülen bazı eski başkanlar ve yöneticiler.

Bu acı gerçek ışığında şunu rahatlıkla ve kesinlikle söyleyebilirim ki, bu vefasızlıkları gören ve bilen hiçbir aile, hiçbir iş adamı Eskişehirspor’a başkan ve yönetici olmak istemez.

Peki kim yönetici olmak ister ya da olur? Her türlü olumsuzluğa rağmen, bir şeyler yapabileceğine inanarak elini taşına koyarak başkan ve yönetici olanlar ya da Eskişehirspor’dan çıkar sağlamak amacıyla başkanlığa ya da yöneticiliğe soyunanlar.

Eskişehirspor -6 puanla lige başlarken halen yönetimde bulunan kadro kongreye gitmemekte ısrar ediyor. Bunu bir kenara koyuyorum. Eskişehirspor’un bu durumdan kurtulması için yapılması gereken şey Eskişehirspor’un kendi yağıyla kavrulacak düzeye düşürülmesi yani geçen yılki gibi, altyapısından gelen futbolcularla gidebildiği kadar gidebilmesi. Küme düşecekse küme düşmeli, çok önemli değil ama bir sisteme oturmalı. Küme düşmek bir felaket değildir.

Bir büyüğüm bana şöyle bir şey öğretmişti: Dostun eğer düşüyorsa tutma, bırak düşsün. Eğer gerçekten dost isen düştükten sonra kalkmasına yardım edersin. Eğer düşerken tutmaya çalışırsan ona iyilik yapmış olmak bir yana krizinin içinde yıllarını kaybetmesine sebep olursun. Hazır Coşkun Hoca gibi bir hoca gelmişken, herkes Eskişehirspor’u rahat bırakmalı ve sabırlı olmalıdır. Bunca senenin problemini yarım sezonda, bir sezonda çözebileceğini sanmak saflıktan öte bir şey değildir.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık