BELEDİYE SÜT SATAR MI? DİYENLER PARMAK KALDIRSIN

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Çok değil kısa bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Halk Ekmek büfelerini revize etti. Halk Süt adıyla bu büfelerde uygun fiyatla süt satışının gerçekleştiği bir hizmeti Eskişehir ile buluşturdu.

Yetmedi, ilerleyen günlerde bu büfelerde ekmek ve süt’ün yanında Halk Yumurta satışı yapılacağını ve hem üretici hem de tüketicinin daha karlı olacağı bu projenin yaygınlaşacağını dile getirdi.

Ardından büfelerin olmadığı mahallelere bir minibüs ile seyyar büfe hizmeti de devreye girdi.

O günlerde Eskişehir halkı bu hizmetten ziyadesiyle memnunken, birileri adeta delirdi, köpürdü bu iş olmaz, yapılamaz, haksızlık diye isyan etti.

Hatırlarsınız, sütü bozuklar diye yazmış ve vatandaşın en temel ihtiyaçlarını bir parça ucuza almasına karşı olanları eleştirmiştim.

Sırf siyasi rakibi puan kazanacak diye insanlığın iyiliğine olan bu işe şerh koyanların gerçekten sütü bozuk olması gerektiğini vurgulamıştım.

Halen de aynı fikirdeyim ve fikrimi değiştirmeyeceğim.

Ama bazılarının fikrini 180 derece değiştirdiği son duruma değinmeden de geçemeyeceğim.

Malumunuz Domates, Biber, Patlıcan’ın baş aktör olduğu sebze fiyatları AKP’nin yanlış ekonomi politikası nedeniyle aldı başını gitti.

15 Yıl öncesine kadar kendi kendini doyurabilen Türkiye, dışarıya sebze meyve ihraç eden Türkiye bugün dışarıdan sebze, meyve ithal edecek duruma geldi.

Çiftçinin girdileri bir yana insanlara kendi toprağında kendi tohumunu bile kullanmak yerine tek seferlik hibrit İsrail tohumu kullanma zorunluluğundan tutunda, kota adı altında sınırlı ekim yaptırmak ve doğal şeker yerine glikoz ithal eden bir anlayışın kusura bakmasın ama bugün sızlanma, şikayet etme lüksü yok.

Üretimden çok tüketimin peşine düşen, devletin KİT’lerini özelleştiren ve Devlet pijama satmaz mantığı ile Sümerbank ile başlayan serüvenin ardından Devlet Tanzim Mağazalar açarak Domates, Biber satmaya başlıyor.

Buna bir itirazım yok. Vatandaşın kursağından sebze bile geçemez hale geldiyse elbette çözüm yolları aranmalı, tanzim satışlar mutlaka yapılmalı, yapanın da ellerine sağlık. Nitekim her biri temel ihtiyaçlarımız. Lakin bu durumda bir özeleştiri yapmak, ders çıkarmak ve bunu da itiraf etme erdemini göstermediği sürece AKP’nin insanlara “dış güçler” diye bir mazereti pek de harbici bir yaklaşım olamaz artık.

Ben sürece göre dansöz gibi kıvıran, Büyükerşen süt sattı diye demediğini bırakmayan, şu Robinson ve Cuma’sının yer aldığı ahaliye sormak istiyorum?

Belediye süt satar mı, o kadar aracı, satış yapan esnafın 3 kuruşunda gözünüz mü var? Diyenler hadi bir parça yürekliyseniz bu durumda da aynı yorumu yapın.

Seçim önü böyle bir hizmet yapılıyorsa bu ancak sahtekarlıktır diyen avane, hadi bir parça insansanız, sözünüzü eriyseniz, cesur kalemlerseniz Tanzim Satış içinde aynı kelamları kullanın.

Sütçü Yılmaz diyenler, gazetelerinde, haberlerinde bunu kullanmaktan imtina etmeyen güruh, hadi zerre kadar yüreğiniz varsa Domatesçi Erdoğan diye eleştirin de alem yiğit görsün.

Ama cesaret, ahlak, adalet beklediğimiz insanlara bakınca herhalde beklentileri düşürmekten başka şansımız olmadığını da ifade etmek gerekir.

Neyse biz sorumlusu kendileri de olsa, insanlara bir parça ucuza ürün satan herkese, emeği geçenlere teşekkür edelim yine. Devamını da bekleriz diyelim.

Birileri gibi rakipler iyi bir iş yapıyor, insanlar ucuza bir şeyler alıyor diye b.k atmayalım. Kötü işleri eleştirmek kadar hatadan ders alınan işleri de takdir etmek gereklidir diye yazımızı sonlandıralım.

Cevap mı, zaten gelmeyeceği için boşuna beklemeyelim. Yürekli olmak dedim çünkü.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul Kültür Üniversitesi 18 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi kadrosuna Temizlik Görevlisi a...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü 55 Sürekli İşçi alımı yapacak.

Sokak hayvanlarını beslemek için gittiği köyde kendisinden rahatsız olan mahalle sakinleri tarafından darp edilen hayvanseverin çen...

Eskişehir sanayinin gelişmesine ve yüksek teknoloji ürün üretimine yönlendirilmesi amacıyla hizmet veren Eskişehir Teknoloji ...

Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak’ın ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başla...

Yukarı Çık