SANAYİ ODASI GEREKSİNİMSE, (3) ORGANİZE SANAYİ SONUÇTUR.

Hüsnü ARSLAN Hüsnü ARSLAN
Köprübaşı

Sevgili Mümtaz Zeytinoğlu’nun esprisi ile “Komünistler” OSB’de kurulacak fabrikalarda çalışacak emekçileri örgütleyip “sosyalist devrim” yapamadı!.. Ancak merhumun “yüzlerce fabrika ve binlerce işçi” öngörüsü çok yıllar geçmeden gerçekleşecektir. çok yıllar geçmeden gerçekleşecektir.

Yine çok değil, henüz 2 yaşındaki Sanayi Odası “asıl hedef” Organize Sanayi kurma girişimi, önceki yazımda özetlediğim gibi 70’lerde başlayacaktır. Yine Mümtaz Bey’le olan diyaloğumuzdan ve kendisinin anlatımından devam edelim.

“-Biliyorum, rahmetli Osman’ın da (babam olur) size intikal eden tarları var düşündüğümüz bölgede. Bu nedenle karşı çıkıyorsan, gerek yok. İyi fiyatlarla istimlak edeceğiz Kanlıpınarlıların tarlalarını.”

Söylediği “iyi fiyat” tartışılır ama, bağladığı son cümlesindeki ironi de halen aklımdadır;

“-Böylelikle sen de komünist olmak yerine kapitalist olursun!..”

Garip tecelli, Mümtaz Abi’nin benimle ilgili bu öngörüsü gerçekleşmeyecektir!.. Anlayacağınız, aradan 50 yıl geçti ama;

-Ne Komünist olabildik, ne de Kapitalist!..

Koç gurubunun tercihi…

Yer seçimi konusunda haklıydı Mümtaz Bey. O ara anlattığına göre milyonlarca metrekarelik OSB için gerekli istimlak bedeli için ne Sanayi Odası’nın hazır kaynağı vardı, ne de Sanayi Bakanlığından alınacak katkı/kredi yeterliydi.

O nedenle işe, DSİ sulama kanalının batısında kalan Hava Kuvvetleri’ne  2. Dünya Savaşında Uçak Hangarları için tahsisli alan geldi akla. 2 milyon metrekarelik bu alan, Kişisel ilişkiler ve zamanın siyasetçilerin, Bakanlarından merhum Mesut Erez’in de katkılarıyla Sanayi Odası’na verildi.

-Metrekaresi sembolik 1 lira olan bedelle!..

Bu bir başlangıçtı ama, bir sorun ile birlikte. O sorun da alanın zemin yapısı binlerce metrekarelik kapalı alan gerektiren “fabrika binaları” inşa edilmesine uygun değildi. Nitekim, günümüz yapı teknolojisine karşın o alanda sanayi tesisi bulunmaz. Ya ne vardır?

-İmar yasası nedeniyle yeşil alan ve Organizesinin bazı sosyal donatı yapıları..

O nedenle de Kanlıpınar köylüsüne ait çoğu 2. Sınıf tarım alanı niteliğindeki mülkiyet hızla kamulaştırılmaya başlanacaktır. Bu arada bir ilginç gelişme de Koç Grubunun Arçelik üretim tesisleri için talebi varkdır. Ancak istedikleri yer başta Organize bölgesi dışında kalan Sultandere köyüne ait Ankara yolü üzerindeki alandır. Orası da hızla istimlak edilir.

Tahmin edilebileceği üzere, Arçelik Buzdolabı üretim tesisleri, Organize Sanayi Bölgesi için ciddi bir çekim potansiyeli de yaratacaktır.

Ülkenin en iyisi…

Bursa ve Manisa örneklerinden sonra  3. Sırada gerçekleşen Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bugün çağdaş planlaması ve yatırımcı kurallarıyla örnekleri içinde Ülkenin örnek gösterilen alanıdır.

Bununlar ilgili olarak 1989’dan 2018 Mayıs’ına kadar hem Oda’nın, hem de OSB yönetiminin başında bulunan  dostum Savaş Özaydemir’den ayrıntısız kısa bilgiler alıyorum. Buna göre;

-Yönetimlerinin başlangıcında 1 milyon metrekare olan fabrikalar alanı, bugün itibariyle 32 milyon metrekareye ulaşmış bulunuyor.

Fabrika niteliğinde 80 kadar olan üretim tesisi sayısı da 640’a kadar artmış durumda.

Onurlu takipçiler olmak…

Bu noktada, Hem Oda’nın hem de Bölge’nin gelişmesine katkıda bulunan ESO başkanlarını da hatırlatalım;

-Kurucu Başkan İsmail Kanatlı, Mümtaz Zeytinoğlu,ölümünden sonra kısa bir süre Orhan Erden, Metin Erözlü, Yavuz Zeytinoğlu…

Ve Yavuz Bey döneminin 6 yıl Başkan Yardımcısı, 30 yıla yaklaşan Başkanlığı ile Savaş Özaydemir…

Şimdi “Hizmet misyonu” ikili irade ile temsil edilir durumda;

-Sanayi Odası’nın yeni Başkanı sayın Celalettin Kesikbaş, Organizede ise sayın Nadir Küpeli…

Hiç kuşkum yok ki, başlangıcından itibaren vizyonu ile ünlenen ESO ve çağdaş OSB’yi, olabileceği daha iyi noktalara getireceklerdir.

-Biz de Eskişehirliler olarak o gelişmelerin onurlu takipçileri olacağız..

---------------------------------

Ortalarda bir yere Savaş Özaydemir, yazının sağ ve sol alt köşelerine de Kesikbaş ve Küpeli fotoğrafları konulacak..

 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık