Eskişehir’de geçen yerel seçimlerde çok sayıda kadın muhtar seçilmiş ve mahallelerinde başarılı çalışmalar yapıyorlar.

Mart sonunda yapılacak olan yerel seçimler için yine çok sayıda kadın aday var.

Mahallelerinde çalışmalarını sürdüren bu adaylar sosyal medyada da kendilerini tanıtmak için çaba gösteriyorlar.

Geçtiğimiz günlerde “Kadın muhtar ve muhtar adayları” için düzenlenen eğitim programında kadınlar Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ile bir araya geldiler.

***

Ünlüce, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında Eskişehir’e ve mahallelerine kadın eli değeceğini kaydederek, seçilecek kadın muhtarlara birlikte çok güzel işler yapacakları mesajını verdi.

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı’nın yürütücülüğünü yaptığı “Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün” başlıklı projesi kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile kadın muhtar ve muhtar adayları için düzenlenen eğitim programında Ünlüce kadın dayanışmasına dikkat çekerek, “Eskişehir’de 540 mahallemiz var ve yalnızca 31 kadın muhtar bulunuyor. Bu sayı gerçekten çok düşük. Örneğin Beylikova’da bir tane kadın muhtar, Seyitgazi’de, Mihalıççık’ta, Sivrihisar’da birer kadın muhtar bulunuyor. Yani ilçelerimizde iki kadın muhtar henüz olmamış. O sebeple bu eğitimler çok önemli. Yol haritanızı çizerken bu eğitim sizlere bir kılavuz olacak. 31 Mart Yerel Seçimleri ile siz seçildiğinizde, ben seçildiğimde hem mahallelerimize hem Eskişehir’e kadın ele değecek ve çok güzel bir çalışma dönemi geçireceğimizi biliyorum. Çok güzel işler yapacağız. Kadın muhtarlar mahallelerde anaç ruhuyla çok başarılı oluyorlar. Sadece belediyeleri değil, devletin tüm kurumlarını harekete geçirip mahallelerine çok önemli hizmetlerde bulunuyorlar. Çıktığınız bu güzel yolda başarılar diliyorum. Seçimler gelir geçer, önemli olan kardeşlik ve komşuluk ruhunu kaybetmemek. Başarılar diliyorum.” dedi.

***

Gerek merkezde gerekse kırsaldaki ilçe ve mahallelerde kadın muhtarların daha fazla olması oralardaki hizmetleri de arttıracaktır.

Kadınlar son yıllarda bu konuda oldukça hevesli.

Sadece muhtar ve muhtar adayları değil, muhtar heyetlerinde de çok sayıda kadın adayı görüyoruz.

Bazı mahallelerde erkekten fazla kadın muhtar heyeti adayları var.

***

Kadınların muhtarlık kurumunda eşit temsil edilmesini, öncelikle temel bir hak gören, daha eşitlikçi ve kapsayıcı mahallelerin ve köylerin inşası için ise bir gereklilik olduğunu temel alan bu proje, 2024 yerel seçimleri öncesi hem mevcut kadın muhtarların güçlendirilmesini hem de kadın muhtar sayısının artmasını hedefliyor.