Kasap İşletmecisi Ramazan Kuzgun, Bir yıl önce kıymanın kilogram fiyatının 55 lira olduğunu ve şu anda kıymanın 90 liraya kadar yükseldiğini belirtti.

Bir yıl önce kıymanın kilogram fiyatının 55 lira olduğunu ve şu anda kıymanın 90 liraya kadar yükseldiğini belirten Kasap İşletmecisi Ramazan Kuzgun, küçük esnafın zor günler yaşadığını ve maliyetlerin çok yükseldiğini söyleyerek dert yandı.

Fiyatların bu seviyelere gelmesinde en büyük etkenin hayvan azlığı ve üreticinin azlığı olduğuna dikkat çeken Kuzgun, “Üretici haklı yemin torbası 260 lira oldu. Biz de haklıyız vergi yükü çok fazla. Kullandığımız kullan at ürünler çok yükseldi, streç 190 liraydı, önümüzdeki hafta büyük bir ihtimalle 600 liraya alacağız” şeklinde konuştu.

et fiyatları 2

Eskişehir’de kar yağışı devam edecek Eskişehir’de kar yağışı devam edecek

Maliyetlerinin çok fazla arttığını vurgulayan Kuzgun, Köpük tabakların 150 tanesini 30 lira civarından alırken, geçen hafta cuma itibarıyla 130 liraya aldıklarını, geçen yıl kilogramını 13 liraya aldığımız poşet ve yağlı kâğıdın fiyatının şu anda 30 lira olduğunu söyledi.

Küçük esnafın yaşadığı zorlukları anlatan Kuzgun, “7 bin lira kira, 3 bin lira elektrik ödüyorum kışın ortalama 600 lira doğalgaz faturası geliyor. Her anlamda sıkındayız, fiyat artışının devam etmesini biz de istemiyoruz ama edecek. Bunun altını çizmek istiyorum. Bilgi kirliğini önlemek için biz yüksek fiyatlardan sattığımız zaman daha çok kazanmıyoruz” diye konuştu.

KARKAS ET 70 OLURSA KIYMA 100 LİRA OLUR

Karkas ettin kilosunun 70 liraya kadar yükseleceğinin konuşulduğunu ve bu fiyatta kıymayı 100 liradan aşağı satamayacaklarını belirten Kuzgun “Karkas halinde gelen etten yağını kemiğini çıkınca yüzde 20 kadar fire kaybı yaşanıyor. Bizim kestiğimiz hayvanın kilosu 300 kilogram ise maliye bize 300 kilogram üzerinden vergi kesiyor.  Biz 300 kiloluk hayvanın 240 kilogramını satıyoruz.  60 kilogramlık fazladan vergi ödüyoruz” dedi.

80- 85 LİRANIN ALTINDAKİ KIYMA DANA KIYMASI OLAMAZ

Kıyma dışında ürünlerin fiyatlarını Kuzgun şu şekilde sıraladı; “Dana kuşbaşı 99 lira, dana bonfile 160 lira, kuzu pirzola 160 lira, dana biftek 130 lira.” Dana kesimi ile ineğin kesimi arasında kesim fiyatında 8-10 lira fark oluşacağını dile getiren Kuzgun, “80- 85 liranın altında kıyma alıyorsanız, ne eti olduğuna bakmanız lazım. Güvenilir olmayan pidecilerden kıymalı ve kuşbaşılı pide yememeye dikkat etsinler. Marketlerin kasap reyonlarından alışveriş yapmasınlar, bildikleri güvendikleri kasapları tercih etsinler, kıyma alacakları zaman gözleri önünde çektirmelerini tavsiye ediyorum. 80- 85 liranın altında kıymanın dana kıyması olması olasılığı sıfır” ifadelerini kullandı.