Düşündüren Masallar Şenliği, 15 çevrimiçi ve 3 yüz yüze etkinlikle 700 masal severe ulaştı. Şenliğe farklı şehirlerin yanı sıra yurt dışından da katılım oldu.

Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosunun 2019 yılından bu yana Kasım ayının son haftası kutladığı Düşündüren Masallar Şenliği, 15 çevrimiçi ve 3 yüz yüze etkinlikle 700 masal severe ulaştı. Şenliğe farklı şehirlerin yanı sıra yurt dışından da katılım oldu.

        

Aralıklı oruç diyeti nedir? Vücuda faydaları nelerdir?  Aralıklı oruç diyeti nedir? Vücuda faydaları nelerdir? 

Düşündüren Masallar Şenliği, çocuk kitaplarına, çocuk haklarına, felsefeye, oyuna ve hoşgörüye vurgu yapan etkinliklerle Kasım ayında gerçekleştirilmeye devam ediyor. Yazar Dr. Nilay Yılmaz danışmanlığında düzenlenen Düşündüren Masallar Şenliği'nde masallar, felsefi sorular, düşündüren oyunlar, renkli sanat çalışmaları, eğlenceli drama ve kukla atölyeleriyle işlendi. Nilay Yılmaz, Aslı Şişman, Bahar Gürey, Bilge Buhan Musa, Burcu Ceylan, Çiğdem Odabaşı, Derya Bakıcı,  Ece Nur Ateş, Gökçe Türkmen, Gül Çandır, Mehlika Yazgıç, Mehmet Aytaç, Nihan Akkocaoğlu Çayır, Özge Toparlak, Senem Kıroğlu Nane, Sevde Koyuncu, Sevim Demir Aytaç, Sinem Feride Yavaş, Şennaz Uzun, Ummahan Aykurt ve Yasemin Çobanoğlu eşliğinde gerçekleştirilen atölyelerde, ekolojik anlatılarda çevreye saygılı olan, yoga anlatılarında fiziksel, zihinsel ve ruhsal farkındalığı bulunan, oyunlarda temel haklarına sahip çıkan mitolojik karakterler ve masal kahramanları, çocukları ve aileleri masalların satır aralarında yolculuğa çıkardı. 

Nilay Yılmaz ve Nihan Akkocaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen “Masalları Düşünmek: Masallarla Felsefe ve Düşünme Oyunları” konulu söyleşiye çok sayıda eğitimci ve ailenin yanı sıra Eskişehir milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ve Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci de katıldı.  Çocukların hayal gücünü, yaratıcılığını, düşüncelerini şekillendiren masalların önemine değinen Jale Nur Süllü, bilim insanı Albert Einstein’ın “Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsanız, onlara daha fazla masal okuyun” sözlerini dile getirdi.