Millet İttifakı ortağı partilerin il başkanları, belediye başkanları ve milletvekili adayları Kılıçdaroğlu ve Yavaş’ı Hasan Polatkan Havalimanı’nda karşıladı. Ardından Kılıçdaroğlu ve Yavaş, beraberindeki heyetle mitingin düzenleneceği alana geçti.

nebi-bey-kılıçdaroğlu

Miting öncesinde vatandaşlar meydanı hınca hınç doldurdu. Mitingde ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen söz aldı. Kalabalık Yılmaz Büyükerşen sahneye çıktığında ‘En büyük başkan bizim başkan’ sloganları attı.

‘TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAKSINIZ’

Bugün tarihi günlerden birinin yaşandığını belirterek sözlerine başlayan Büyükerşen, ‘‘Bugün tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Heyecanımız sonsuz. Sevgimiz sonsuz. 1. İnönü, 2. İnönü, Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Demokrasi Muharebesi de burada yapılacak. Bu topraklarda. Evet karanlığın sonunda artık Türkiye’de güneş doğacak. O güneşlerden birisi bu topraklardır. Sevgili hemşerilerim sizinle topyekun Eskişehir olarak yabancı ülkelerin gururla bahsettikleri bir şehrin hemşerileri olmanız dolayısıyla ve beni hocanız olarak belirlediğiniz için sizden bir yemin daha istiyorum. Silmece sandıklara Cumhurbaşkanı seçiminde Eskişehirlilerin oyları atılacak. Söz mü? Eskişehir hudutlarında en büyük insanlar sizlersiniz. En vatansever gençler sizsiniz. Haksızlık yapmak istemiyorum ama sizin vatan millet sevginiz, özgürlük ve demokrasi aşkınız pek çok kimseye gururla Eskişehir’den bahsetme fırsatını veriyor. Eskişehir köylüsüyle, kentlisiyle, tarımıyla, sanayisiyle, ticaretiyle ve üniversitelerle bütün dünyaya örnek bir modeli orta yere koyan bir şehirdir. Sizlerle ne kadar gurur duysam azdır. Ben hepinizin Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni parlamenter sistemini özlemle bekleyen günler olan Eskişehirliler olduğuna inanıyorum ve biliyorum. Demokrasinin en güzelini sizler vereceksiniz. Bunun başlangıcı Cumhurbaşkanı seçiminde hepinizin çok sevdiği genel başkanımıza oylarınızı attığınız gün, bu meydanda bu coşkuyla kutlayacağınıza eminim. Örnek olacaksınız. Nasıl örnek bir şehir yarattıysak hep beraber, tüm Türkiye’ye, dünyanın özgürlük ve demokrasi bekleyen tüm insanlarına örnek olacaksınız. Tarih sizi ve bugünkü coşkunuzu yazacak’’ ifadelerini kullandı.

‘ESKİŞEHİR’İ AVRUPA KENTİ HALİNE GETİRDİ’

Başkan Büyükerşen’in ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sahneye çıktı. Kalabak, Yavaş sahneye çıktığında ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ şeklinde slogan attı. Başkan Büyükerşen’den övgü dolu sözlerle bahseden Yavaş, ‘‘Mitinglere gidiyoruz, konuşuyoruz ama en zor konuşmalarımızdan bir tanesi burada olacak. Çünkü Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız bizim ustamız. Biz 1999 yılında tesadüf seçildikten 10-15 gün sonra Antalya’da bir toplantıda yan yana geldik. Hocam şunu söylüyordu. İş başına geldik, bir kontrol ettik. Mezarlıkları dahi ipotek yapmışlar. Nasıl kredi bulup, nasıl işler yapacağız bilemiyorum demişti. İşte o hocam 25 yıl sonra Eskişehir’i o şartlardan alıp, bugün bir Avrupa kenti haline getirdi. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Ben Beypazarı’nda 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. Orada yaptığım çalışmalardan sonra Ankara’da aday gösterildim ve 3. dönemimizde Ankara halkını ikna edebildik. 2019 yılında aday olduğumda başladılar konuşmaya, bunlar 3 koyun güdemezler, bunlar beceremezler diye. Böyle başladılar, seçim sonuna doğru anketlerin durumunu görünce, aynen bugün yaptıkları gibi iftiralara başladılar. O yönetilemez denen Ankara’yı o kadar borçla devraldık ve 4 yıl içerisinde eskiye ait, faizli paralardan eski döneme ait tam 5 milyar lira borcu ödedik. Şimdi de yönetemezler diyorlar ya. Bunlar gelirse hiçbir şey yapamaz diyorlar ya. Bize aynı şeyleri söylerken, burada sürekli olarak muhalefette yer almış, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri, efsane çalışmaları görmezden geldiler. En güzel örneğimiz aslında Eskişehir’di. Dolayısıyla seçildikten sonra 11 büyükşehir belediyesi de bu engellemelere rağmen çalışmaya başladı. Bu engellemelerle belediye başkanı cezalandırılmıyor, halk cezalandırılıyor. O zaman seçimi niye yapıyoruz. Bunların mantığı şu. Seçime girmek serbest, kazanmak yasak’’ diye konuştu.

‘BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ’

Aynı oyunun şu an hala oynandığını savunan Yavaş, ‘‘Biz gidersek şöyle olur, böyle olur. Bakın Türkiye Cumhuriyeti 5 bin yıllık bir devlet geleneğine sahip. Osmanlı’dan Cumhuriyete geçilmiş, birçok kurum zaten var, bazı kurumlarda cumhuriyet döneminde var olmuş. Aynı hafıza devlette var. Devletin milli güvenlik politikaları asla değişmez. Biz gidersek ülke bölünür diyorlar. Bu ülkeyi hiç kimse bölemez. Millet İttifakı olarak 14 Mayıs’ta birleşe birleşe kazanacağız. Kavga etmek yerine Türkiye için yan yana geleceğiz. İnşallah 13. Cumhurbaşkanımızı 15 Mayıs’tan sonra Çankaya Köşkü’ne oturtacağız. Söz mü? Ben de emrivaki yapıyorum Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak. Sayın Genel Başkanım siz Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüdünüz. Biz size Kızılay’da karşılayacağız. Kortej eşliğinde Çankaya Köşkü’ne kadar yürüteceğiz dedim. İnşallah bu teklifim de kabul edilir. Ben sizlerin en doğru kararı vereceğinize inanıyorum. 15 Mayıs’tan sonra bu yapamazlar, edemezler edebiyatının ortadan kalkacağını ve inşallah ülkemize huzurun, bereketin ve baharın geleceğine inanıyorum’’ diye konuştu.

‘ESKİŞEHİR’LE GURUR DUYUYORUZ’

Son olarak sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, Eskişehir’le gurur duyduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘‘Eskişehir’le gurur duyuyoruz çünkü Bursa’yla Ankara arasında Eskişehir’i çöldeki bir vaha gibi farklı bir yere oturtan çok güzel bir belediye başkanınız var. Yılmaz hocanız var. Hepinizin huzurunda Yılmaz hocaya gerçekten yürekten teşekkür ederim. Olağanüstü çabası var. Artık insanlar turist olarak Bursa’ya değil, Eskişehir’e geliyorlar. Bursalılar da gezmek için, nefes almak için Eskişehir’e geliyorlar. Bursa’nın da kaderini değiştireceğiz. Hiç kimse endişe etmesin. Türkiye’nin de kaderini değiştireceğiz. Türkiye’yi barıştıracağız. Kucaklaşacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Herkesin aşının, işinin olduğu herkesin akşam huzur içinde evine gittiği güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Umutsuzluğu bu topraklarda bitireceğiz. Göreceksiniz bunları söylediğim zaman parayı nereden bulacaksın. Nasıl yapacaksın. Onlara açık ve net söyledim. Eskişehir’de de söyleyeyim. Sen 5’li çetelere para bulurken para var ama vatandaşa gelince para yok. Bay Kemal ne diyor. Ne dersen de, ne söylersen söyle, onlardan o paraların tamamını son kuruşuna kadar alacağım ve millete vereceğim. Hiç kimse endişe etmesin’’ ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN KADERİNİ GENÇLER DEĞİŞTİRECEK’

Eskişehir’de 44 bin 648 gencin ilk kez sandığa gideceğini aktaran Kılıçdaroğlu, ‘‘Nasıl dersimize iyi çalışıyoruz değil mi? Şimdi 44 bin 648 gence sesleniyorum. Onların şahsında Türkiye’de ilk kez sandığa gidip, oy kullanacak olan gençlerimize sesleniyorum. Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan sizlersiniz. Türkiye’ye demokrasiyi getirecek olan sizlersiniz. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın, otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirin ve dünya siyasi tarihine önemli bir not bırakın. Mustafa Kemal’in ilke ve ideallerine inanan her gencin sandığa gidip, demokrasiden yana, insan haklarından yana oy kullanmasını istiyorum. Bu ülkeye demokrasiyi beraber getireceğiz. Eleştiriye siyasetçinin saygı duyması lazım. Eleştiri kadar değerli bir şey yoktur. Bir siyasetçi eleştiriye bakar acaba haklı mı değil mi? Beni nasıl eleştirirsin diye sabahın köründe birileri kapıyı kırıp, gencecik fidan gibi evlatlarımızı gözaltına alıyorlarsa buna izin vermeyeceğiz. Ayrıca gençler size bir sözüm daha var. Cumhurbaşkanlığında göreceksiniz, en çok rahatlıkla beni eleştireceksiniz. Hiç kimse size bir şey söylemeyecek. Demokrasiye hepimizin ihtiyacı var. Dolayısıyla biz 1. Turda bu işi bitirmek zorundayız. Onun için güzel bir sloganımız var. Birleşe birleşe kazanacağız. Türkiye’de yeni bir tarih yazacağız. Buna inanmanızı isterim. Demokrasi etrafında birleşe birleşe kazanmamız lazım’’ şeklinde konuştu.

‘BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Türkiye’nin geldiği noktaya dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ‘‘Bu ülkede soğan sorunu var mıydı ya. Soğan lüks ürün olmaya başladı. Saman dışarıdan geliyor. En zengin coğrafya bizim ülkemiz. Ovalarımız, yaylalarımız var. Canlı hayvanı, eti, buğdayı, arpayı, yulafı dışarıdan getiriyorsun. Bizim çiftçi ne olacak. Bizim çiftçi nasıl geçinecek. Bizim çiftçi nasıl üretecek. Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet etmez. Tarım stratejik sektördür. Hepimizin karnını doyuracak olan da çiftçilerdir. Biz kendimiz üretmeliyiz. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. ÖTV’siz KDV’siz mazot vereceğiz. Traktöre binip tarlaya giden çalışmak istiyor. Çiftçiyi toprağa küstürürseniz her şey dışarıdan gelir. Bu da toplumun fakirleşmesi demektir. Hepimiz fakirleştik. Hepimizin gelirinde ciddi düşüş var. Gençler neden Türkiye’de umutsuz. Gençlerde neden yurtdışına gideceğiz diye bir düşünce oluşmaya başladı. Diyor ki Türkiye’de üniversiteyi bitirsem dahi asgari ücretle ya iş bulurum ya bulamam. Asgari ücretle iş bulduğumu düşünün, ne araba ne ev sahibi olma şansım var. Ama gidersem yurtdışına asgari ücretle de çalışsam arabam da olur evim de olur diyor. Gençlere sesleniyorum. İş bulmak, araba almak, ev almak istiyorsanız bu düzeni değiştireceğiz. Bu düzen haramilerin düzenidir, biz halkın düzenini inşa etmek istiyoruz. İnsanca bir düzen inşa etmek istiyoruz. Rahmetli Ecevit bu konuda çok güzel bir şey söylerdi. ‘Ne ezen, ne ezilen, insanca hakça bir düzen’ derdi. Gençler belki bilmez ama açık ve net bir şekilde ifade edeyim. Ne ezen, ne ezilen, insanca hakça bir düzen için bu harami düzenini kuranları yollamamız, emekli etmemiz lazım hep beraber’’ diye kaydetti.

‘YURT SORUNUNU 1 YILDA ÇÖZECEĞİZ’

Eskişehir’de yaklaşık 100 bin öğrenci olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ‘‘Ama 15 bin öğrenciye ancak yurt bulabiliyorsunuz. Gençlere sözüm var. Bir yıl içinde Türkiye’de bütün üniversitelerde yurt sorununu çözeceğiz. Birer oda, üçer oda, sıcak su, geniş bant internet erişimi bunların hepsi olacak. Anneler babalar çocuklarını üniversiteye güven içinde gönderecekler. 5’li çetelere hizmet edenleri alıp, halka hizmet edenleri oraya getirmek zorundayız. Bunu yaptığımız zaman Türkiye kısa zaman içinde zenginleşecektir’’ dedi.

‘TOKİ’Yİ ASIL İŞLEVİNE DÖNDÜRECEĞİZ’

Kira sorununa da konuşmasında yer veren Kılıçdaroğlu, ‘‘TOKİ kira sorununu çözmek için kuruldu. İnsanlar ucuz ama yaşanabilir evlere kavuşsun diye kuruldu. 22 yıldır kira sorununu çözemediler. İnsanlar ev sahibinin istediği kirayı ödeyemediği için milyonlarca dava açıldı. Ev sorununu niye çözmediler. Bunun yolu yabancıya ev satmayacaksın. Getiriyor 400 bin doları veriyor. Kendisine en iyi yerde ev veriyorsun. Bizim insanımız o parayı nereden bulacak. O parayı Bay Kemal bulacak, herkes ev sahibi olacak. Hiç kimse endişe etmesin. Onlar çetelere çalışıyorlar. Yabancılara çalışıyorlar. Bunların tamamını çözeceğiz. TOKİ toplu konut yapacak, insanların hizmetine dönecek. TOKİ’yi asıl işlevine döndüreceğiz. Tıpkı Kızılay gibi. Onu da asıl işlevine döndüreceğiz. Kızılay çadır satmayacak, kan satmayacak. Zor günlerde yanımızda olacak’’ şeklinde konuştu.

‘GEMLİK LİMANI BAĞLANTISINI YAPACAĞIZ’

İşsizlik sorununu çözmek zorunda olduklarına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ‘‘İşsizlik sorununu çözmenin yolu yatırım yapmaktır. Yani yeni yatırımlar yapmaktır. Yeni istihdam alanları yaratmaktır. Gençler çalışabilmeli, üretebilmeli ve kazanabilmelidir. O zaman Türkiye’de huzur olacak. Gençlerin bu ülkede rahat yaşayabilmeleri için her türlü alanda yatırım yapacağız. Sıradan bir örnek vereceğiz. Burası aynı zamanda bir sanayi kenti. Eskişehir’de sanayici üretim yapıyor ama bunu Gemlik Limanı’ndan gönderemiyor. Niçin, demiryolu yok. Niye yok? 5’li çeteler izin vermediği için. O yolu yapacağız. Sadece orayı değil, Anadolu’yu demiryolları ile limanlara bağlayacağız. Fabrikalarda üretilen mallar, demiryolları ile limana gidinceye kadar devlet lojistik masraflarının tümünü karşılayacak. Böylece buradaki insanlar daha fazla yatırım yapacaklar. Biz kaliteli teknolojiye önem veren yatırımlar yapacağız. 300 milyar dolarlık parayı 5 yıl içinde Türkiye’ye getireceğiz. Bunun sözünü aldık. Hangi alanlara yatırım yapılacağını, hepsini biliyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’

Kılıçdaroğlu, ‘‘Diyorlar ki ‘Sakın oy vermeyin bunlar gelince İHA’ları sökecekler, kaldıracaklar.’ Hayır efendim, senden çok daha güzelini yapacağız. Göreceksin sen. O nedenle söylüyoruz zaten, sen Tank Palet Fabrikası’nı Katar Ordusu’na verdin, onu da alacağız şanlı ordumuza vereceğiz. Hiç kimse endişe etmesin. Bizim iki kırmızıçizgimiz var. Vatan ve bayrak bizim kırmızıçizgimizdir. Onun dışında herkesle kucaklaşırız. Karanlığın sonunda güneş doğacak. Güneşi doğuracak olan sizlersiniz. Ekrem Başkanın güzel bir sözü var. Her şey çok güzel olacak’’ diyerek sözlerini noktaladı. Program, Millet İttifakı ortağı partilerin il başkanlarının ve milletvekili adaylarının sahneye davet edilmesiyle noktalandı.

(Onur Şentürk)