25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeni ile basın açıklaması yapan kadınlar, akşam ise yürüyüş gerçekleştirdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle sabah saatlerinde Ulus Anıtı önünde basın açıklaması yapan kadınlar, akşam ise yürüyüş gerçekleştirdi.

kadınlar 2

Belediyelerin, kent konseylerinin ve TMMOB’un destek verdiği Ulus Anıtı önündeki açıklamayı grup adına Aydan Barut gerçekleştirdi. Kadınların şiddete maruz kalmaması için yapılması gerekenleri sıralayan Barut, ‘‘Şiddeti önlemek ve mücadele etmek için tüm tedbirleri kapsayacak şekilde, devlet çapında etkili, kapsamlı ve eşgüdümlü politikaların benimsenmesi ve uygulaması için gerekli yasal ve diğer tedbirleri alınmalı ve şiddete karşı bütünsel bir mücadele yürütülmeli. Bütüncül politikaların uygulanması için yeterli mali ve beşeri kaynak tahsis edilmeli. Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında ilgili sivil toplum kuruluşları ile etkin işbirliği yapılmalı. Her türlü şiddeti önlemek ve bununla mücadele etmek için politikaların ve önlemlerin koordinasyonu, uygulaması, izlenmesi ve değerlendirilmesi sağlanmalı. Şiddet verilerini değerlendirmesini yapacak bir uzmanlar grubu kurulmalıdır. Biliyoruz ki kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet eylemleri önlenebilir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonlandırılması, tüm kamu kurumlarının, tüm özel kurumların ve birey olarak her birimizin sorumluluğu altındadır’’ ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de geleceğin teknoloji mühendisleri yetişiyor Eskişehir'de geleceğin teknoloji mühendisleri yetişiyor

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’
Akşam saatlerinde ise Espark AVM önünde buluşan Demokratik Kadın Platformu üyeleri yürüyüş gerçekleştirdi. Platform adına yürüyüş sonrasında açıklama yapan Ayşegül Yüksel Bağdat, ‘‘Biz kadınlar özgürlük, adalet, eşitlik istiyoruz! Bir gece vakti İstanbul Sözleşmesini fesheden AKP İktidarı bir şeyi unutuyor; “İstanbul Sözleşmesi Biziz” Kadına karşı şiddeti bir insan hakları ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan ve devletlere kadınların şiddetten korunması için çok ciddi sorumluluklar veren bu anlaşma bizim için yaşamsaldır ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”. Kadına yönelik şiddetle etkili mücadele için birçok düzenleme getiren İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Bu sene de ülkenin her yerinde olduğu gibi Eskişehir’de de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde; şiddete uğrayan, ezilen, ayrımcılığa uğrayan, yok sayılan yoksulluğa mahkûm edilen tüm kadınlar için alanlardayız. Biz kadınlar sokaktayız. Sokakları terk etmeyeceğiz. Erkekler tarafından öldürülen, tacize tecavüze uğrayan kız kardeşlerimizin yasını tutmaktan bıktık. Öfkeliyiz. Örgütlü mücadelemizin gücüyle, isyan çığlıklarıyla buradayız. Haklarımızı ve hayatlarımızı almaya çoğalarak geliyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması!’’ ifadelerini kullandı.