Akaryakıta birbiri ardına gelen zamlar kaçınılmaz sonucu da beraberinde getirdi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı yaptıkları ortak açıklamayla toplu taşımada zammın kaçınılmaz olduğunu belirttiler.

Öyle ya ne bekleniyordu.

Gıdada, sigarada, alkollü içkilerde ve hayatın her alanında gelen zamlar toplu taşımaya gelmeyecek miydi?

Şehirlerarası ulaşımda bazı güzergahlarda otobüs fiyatları uçuk fiyatını geçmiş durumda.

Eskişehir’de de özellikle Belediyeler eliyle verilen toplu ulaşım hizmetinde önümüzdeki günlerde zam kaçınılmaz oldu.

Görün, akaryakıta her gün zam yapanlar yarın CHP’li belediyeler otobüslere zam yapınca bir de zammı eleştirirler.

***

Türkiye tarihinde ilk kez art arda 7 gün boyunca akaryakıt fiyatlarının zamlandığına dikkat çeken Belediye Başkanları, 70 günde akaryakıt ücretlerinin yüzde 94’ten fazla artış gösterdiğine vurgu yaptılar.

Benzer artış fiyatlarının enerji fiyatları için de geçerli olduğunun altı çizilen açıklamada şu görüşlere yer verilmişti.

“Bu sıra dışı artışlar bir süre önce toplu taşımada gerçekleşen fiyat artışlarını artık kadük hale getirmiş hatta durumu öncekinden bile zorlaştırmıştır. Büyükşehirlerimizde sağlıklı ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en önemli vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan akaryakıt ve elektrik gibi artan personel maliyetleri, yurt dışı yedek parça kaynaklı bakım onarım maliyetleri de artık belediyeler tarafından kaldırılamayacak kadar zamlanmıştır. Ne yazık ki daha önce defalarca talep ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.’’

***

Gerekçeler sıralandıktan sonra toplu taşıma ücretlerine yakın zamanda çok ciddi artışlar geleceğinin de altı çiziliyor.

Yasa gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı ücretsiz kullanan vatandaşlar var.

Vatandaşların sağlıklı hizmet alması adına, 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL’lik destek ise aradan geçen yıllara rağmen artırılmadı.

Bu durum, kimi zaman taşımacılarla, toplu ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlarımızı karşı karşıya getiriyor.

Hükümetin, bu destek uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi isteniyor.