Uzun süredir İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve kamuoyunda izlenen Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 araştırması açıklandı. Açıklanan listede Eskişehir merkezli 4 firma yer aldı.

Konu hakkında Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler birer açıklama gerçekleştirdi.

GELECEĞİMİZ İÇİN ÇALIŞAN FİRMALARIMIZI KUTLARIZ

Açıklanan 500 büyük sanayi kuruluşları listesinde Eskişehir Sanayi Odası üyesi firmaların olduğunu belirten ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş,  “Merkez kayıtları Odamızda olan 4 firmanın listede olduğunu görüyoruz. Ancak söz konusu listenin hazırlanmasında firmaların kayıtlı adreslerinin baz alındığını da bilmeliyiz. Yani İSO 500 listesinde olan birçok firma aslında ana üretimlerinin bir kısmını Eskişehir'de gerçekleştirmekte. Bu firmalarımızı da düşündüğümüzde 500 listesinde daha çok Eskişehir'den sanayi kuruluşunun yer aldığını söyleyebiliriz” dedi. Söz konusu bu 4 firmanın 33. sırada Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş, 94. sırada Tusaş Motor Sanayii A.Ş, 256. sırada Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş. ve 463. sırada Peyman Kuruyemiş Gıda Aktariye Kimyevi Maddeler Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. olduğunu belirten Kesikbaş, “Listede yer alarak şehrimizin ismini üretim ile duyuran, ülkemizin geleceği için istihdam sağlayan, gurur kaynağımız üye firmalarımızı çalışmalarından dolayı kutlarız” dedi. Ana üretimlerinin bir bölümünü Eskişehir'de gerçekleştiren firmalar hakkında da bilgi veren Kesikbaş, listede yer alana ve Eskişehir’de üretimini sürdüren firmaların ise Ford, Arçelik, Eti Maden, Anadolu Cam, Pınar Süt, Çimsa, Paşabahçe, Elvan Gıda, İzocam, Konveyör, Milangaz, Modern Oluklu, Tarım Kredi Yem, Türkiye Şeker Fabrikaları olduğunun ve bu firmaların Eskişehir’de ciddi istihdam ve sanayi oluşturduklarının  bilgisini verdi. 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine genel olarak bakıldığında, 2019 yılında iç talep ve satışların yavaşladığını, dünya ticaretindeki daralma ile emtia fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin görülmekte olduğunu belirten Kesikbaş, ticaret savaşları ve korumacılık önlemlerinin etkili olduğuna vurgu yaptı.

‘BÜYÜK MEMNUNİYET DUYDUK’

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli yaptığı açıklamada, “İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ve 2019 yılı mali verileri dikkate alınarak yapılan sıralamadaki 18 sanayi kuruluşumuzun Eskişehir’de ve Eskişehir OSB’de üretim yapıyor olması bizleri çok mutlu etti. Yeni yatırımlarla ilerleyen yıllarda daha fazla sanayi kuruluşumuzun bu listelerde yer alacağını ümit ediyoruz. Açıklanan verilere göre ilk 500 sanayi kuruluşu içeresinde yer alan 6. Sıradaki Arçelik A.Ş., 33. Sıradaki Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş., 85. sıradaki Anadolu Cam Sanayii A.Ş., 110. sıradaki Modern Oluklu Mukavva Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., 126. Sıradaki Pınar Süt Mamülleri Sanayii A.Ş., 167. Sıradaki Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş., 236. sıradaki Elvan Gıda San. ve Tic. A.Ş., 256. Sıradaki Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş., 329. sıradaki Kahramanmaraş Kağıt San. ve Tic. A.Ş., 462. Sıradaki Konveyör Beyaz Eşya ve Otomotiv Yan San. Tic. A.Ş., 463. sıradaki Peyman Kuruyemiş Gıda Aktariye Kimyevi Maddeler Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ile 489. sıradaki İzocam Tic. ve San. A.Ş. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde tesisleri bulunan ve burada üretim yapan ulusal ve yerel sanayi kuruluşlarımızdır. Bu firmalarımızın bazıları Eskişehir kökenli firmalar olmakla birlikte, bazıları da birden çok şehirde üretim tesisi bulunan köklü sanayi kuruluşlarımızdır. Bizler böyle markalara ve sanayi kuruluşlarına OSB’mizde hizmet vermekten her zaman büyük memnuniyet duyduk” dedi.

CİDDİ KATKILAR SAĞLIYORLAR

Başkan Küpeli açıklamasında Eskişehir’de OSB dışında üretim yapan sanayi kuruluşlarını da yer aldığını belirterek, “Eskişehir her yönüyle ülkemizin çok önemli bir sanayi kenti. OSB dışında da üretim yapan 6 önemli sanayi kuruluşumuzda İSO500 listesinde yer aldı. Bu firmalarımız da sırasıyla 2. sıradaki Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., 36. sıradaki Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 40. sıradaki Milangaz LPG Dağıtım Tic. ve San. A.Ş., 59. sıradaki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., 94. sıradaki Tusaş Motor Sanayii A.Ş. ve 156. sıradaki Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş.’dir. Tüm bu kuruluşlarımız üretimleriyle, ihracatlarıyla, yapmış oldukları istihdamla ve ortaya çıkardıkları katma değerle Eskişehir ve ülkemiz ekonomisine çok ciddi katkılar sağlıyorlar. Bu sanayi kuruluşlarımızın ortaya koyduğu sanayi ekosistemi sayesinde 200’e yakın yan sanayi kuruluşu bu büyük işletmelere iş yaparak, üretim ve istihdam sağlayarak Eskişehir ekonomisine ciddi katkı sağlıyorlar. Her yıl açıklanan bu listelerde Eskişehir’den daha fazla sanayi kuruluşunun olması için bizler var gücümüzle çalışıyor, Eskişehir’e ve OSB’ye yeni yatırımlar getirmek için büyük çaba gösteriyoruz” diye konuştu. 

ESKİŞEHİR YENİ MARKALAR ORTAYA ÇIKARMALI

Türk Halk Müziği Korosu Sezon Sonu Konser Programı Türk Halk Müziği Korosu Sezon Sonu Konser Programı

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında Eskişehir’inden 4 firmanın yer alması hakkında değerlendirmede bulunan ETO Başkanı Güler,  Eskişehir’in daha iyisini başarabilecek potansiyeli olduğunu belirterek, yaratıcı sektörlerde yeni yatırımlara, AR-GE ve inovasyona ağırlık vermek gerektiğini vurguladı. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasına giren Eskişehir firmaları hakkında değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin 500 Büyük Kuruluşu sıralamasında Eskişehir’den Eti Gıda San ve Tic AŞ, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş, Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş. ve Peyman Kuruyemiş olmak üzere toplam 4 firmanın yer aldığını belirten Güler, sıralamaya girme başarısı gösteren firmaların yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik etti. Eskişehir’in yetişmiş insan kaynağı potansiyeline dikkat çeken Güler, şehrin bundan çok daha fazlasını başaracak tecrübeye ve imkana sahip olduğunu dile getirdi.  Eskişehir’in sanayi geleneği olduğunu hatırlatan Güler, Eskişehir’in yaratıcı yönünü ortaya çıkaracak, istihdam ve katma değer üretiminde üst sıralara ulaştıracak, firmalarını dünya ölçeğinde rekabetçi konuma getirecek dönüşümü yakalaması gerektiğinin altını çizdi. Şehrin bu yöndeki gelişimi için taşın altına ellerini koyduklarını ve bilişim ve yazılım sektöründeki firmalar için Eskişehir İnovasyon, Yazılım ve AR-GE Kümelenmesi (ESİYAK)  projesini hazırladıklarını hatırlatan Güler, Eskişehir’in geleceğin sektörlerine daha çok yatırım yapması gerektiğine değindi.