Çeşitli temaslarda bulunmak için kentte gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında gıda fiyatlarındaki artışı eleştirdi. Gıda ürünlerindeki fiyat artışına dikkat çeken İnce,2022 yılında gıda rekorunu kuru soğanın kırdığını belirtti. Kuru soğanın yüzde 314,6 arttığını limonun da 2022’de yüzde 202,8 arttığını vurgulayan İnce, “Toz şeker yüzde 164,5 artmış. Yalancı TÜİK’E göre gıda enflasyonu 77,87. Mutfak yanıyor, mutfakta aş değil taş, et değil dert pişiyor. İnsanlar geçinemiyor, beslenemiyor. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor” ifadelerini kullandı.

‘BİRİNCİ PROBLEM KEYFİLİK’

TÜİK’in hiç kimsenin inanmadığı rakamlar açıklamasın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zammı açıkladığını ifade eden İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  emekli ve memurların zammını ‘Yüzde 30 olabiliyorsa neden Salı günü yapmadın?’ diye sordu. Türkiye’de keyfi bir düzen yaşandığını savunan İnce, “Türkiye’nin birinci problemi keyfiliktir. Salı günü 25, Çarşamba 30 oluyorsa bu milletin buna sevinmesi değil üzülmesi, kahrolması gerekir. Hesapsız, kitapsız, canının istediğine göre. Bakarsın yarın 35 yapar” şeklinde konuştu. 2002 Kasım ayında enflasyonun yüzde 29 olduğunu sonrasında yüzde 85’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkardığını kaydeden İnce, “Eşeği önce kaybettiriyor sonra bulduruyor. Aralık ayında 1,18’miş enflasyon. Çarşıya pazara gittiğinizde siz bunu 1,18 olarak mı görüyorsunuz?” dedi. Cumhurbaşkanı seçildiğinde ilk suç duyurusunu yapacağı kurumun TÜİK olacağına dikkat çeken İnce, TÜİK’in milletin yatırımlarını yanlış yönlendirdiğini ve milleti kazıkladığını ileri sürdü.

‘GİTTİĞİNDE BAYRAM YAPACAĞIZ’

Mevcut düzenin soygun düzeni olduğunu söyleyen İnce, “MTV’yi düşürme yetkin var. Madem memura vereceğin zam yüzde 30, MTV neden 61,5? Neden ÖTV’nin KDV’sini alıyorsunuz? Bu soygun düzenini yıkacağız. 20 yılın sonunda Erdoğan’ın bir gitme ihtimali belirdi. Gitme ihtimali bile EYT’yi çözdü. Bir de gittiğini düşünün, neler çözülmez ! Gittiğinde bayram yapacağız demektir” sözlerini kaydetyi.

‘PAÇALARINDAN BECERİKSİZLİK DAMLIYOR’

Muharrem İnce eleştirdiği isimlerden biri de Maliye Bakanı Nurreddin Nebati oldu. İnce Bakan Nebati’nin Evlere şenlik bir Maliye Bakanı olduğunu söyledi. Bakan Nebati’nin Gözlerinden ışık fışkıran, paçalarından beceriksizlik damlayan bir maliye bakanı olduğunu ifade eden İnce, “Araçta ÖTV’yi neden düşürelim ki diyor. Zaten araç yok diyor. Dalga geçiyor milletle. Sizin bir şirketiniz olsa, bu maliye bakanını oraya muhasebeci yapar mısınız? Marketiniz olsa müdür yapar mısınız? Devletin kasasın başında neden oturuyor? Söz dinlediği için. Ekonominin, bilimin, iktisadın kurallarına uymadığı için” dedi.(Ufuk Azbay)