İlk mahsul için gerçekleştirilen törene Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun da katıldı. Bu yılın ilk mahsulünü bir kadın üretici Ebru Erdoğan ve eşi Mehmet Yaşar Erdoğan getirdi. 2,5 tonluk mahsulün 500 kilogramı açık artırma ile satıldı. İlk mahsulü firması adına Metin Şen kilogramı 75 liradan aldı.  Erdoğan ailesine Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk, Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu,  Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun hediye verdi. 

‘ÜRETİCİLERİN GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK FAZLA’

Gerçekleştirilen törende ilk konuşmayı Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk gerçekleştirdi. Öztürk, “Mahsulü getiren üreticimizin bir kadın üretici olması, törenimizi daha da anlamlı kılıyor. Kendisine özverili çalışmaları ve tarıma verdiği katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Buradaki üreticilerimizin her biri çok değerli çünkü boğazımızdan geçen lokmaların hepsi üreticilerimizin alın teri ve göz nurudur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çiftçimize gerekli destekler verilmektedir. Bu desteklerin son zamanlarda biraz daha incelenmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü üreticilerimizin girdi maliyetleri gerçekten çok fazla. Tüm dünyada üreticiler sokaklara dökülürken ülkemizde çok şükür böyle şeyler yaşanmıyor. Üreticilerimiz yine üretme gayretindeler bunu yakından görmeniz gerekiyor. Bazı bölgelerimizde özellikle buğday hasadında hastalıklara rastladık. Ayrıca buğday biti dediğimiz zararlılara da rastladık. Buradan buğday üreticilerimize ayrıca seslenmek istiyorum. Lütfen tarlalarını gidip gözlemlesinler ve gerekli mücadeleyi yapsınlar. Küçük bir maliyetten kaçarak hem 1 yıllık emeklerini hem de milli serveti heba etmesinler. Mahsulümüzün ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

‘ARPADA VERİM DÜŞTÜ’

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk’ün sonrasında İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş de bir konuşma gerçekleştirdi. Gümüş, “İnşallah bu yılki mahsulümüz daha da bereketli olacak çünkü biliyorsunuz üretimde kadın eli her şeyden önemli. Geçen sene tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de buğday ve arpa üretiminde Cumhuriyet tarihinin rekor değerlerine çıktık. Geçen yıl yağışlar tam da hububatın istediği şekilde geldi. Bu sene kışın yağışımız az oldu. Yağışlar özellikle Nisan ve Mayıs aylarında geç geldiği için arpada geçen yıla göre bir düşüş var ancak buğdayda verimi çok fazla da düşürmemiştir. Geçen yılki üretim alım miktarına baktığımızda, depolarımız hala dolu geçen yılki mahsul hala bitmiş değil. Geçen sene tüm Türkiye’de en fazla alım yapan ilçemiz Çifteler ilçemiz oldu. Mahsul törenimizin tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. İlk Mahsulü getiren Üretici Ebru Erdoğan da duygularını paylaştı. Erdoğan, “Bu sene böyle bir ilki gerçekleştirdik. Hepimizin hayaliydi. Burada olmak ailemi ve onurlandırıyor. 2024 yılı bütün çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu. Üretici Ebru Erdoğan’ın Eşi Mehmet Yaşar Erdoğan da 2024 yılının tüm üreticilere hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. İlk mahsul töreni kurban kesilmesi, duaların edilmesi ve ilk mahsulün taçlandırılmasıyla sona erdi.