Dün bu köşede tasarruf genelgesinin yerel basına etkilerini aktarmış ve DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen’in tepkilerini dile getirmiştim.

Tasarruf Genelgesi yayınlandığında başta Türkiye Gazeteciler Federasyonu olmak üzere siyasiler de tepkilerini dile getirmişti.

Önceki gün de CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuyu Meclis kürsüsüne taşıdı.

Daha önce TGF’nin öncülüğünde yapılan değerlendirmede TBMM’de basın için bir komisyon kurulması konusu gündeme gelmişti.

Bu konuda yapılan çalışmalardan sonra Utku Çakırözer konuyu TBMM gündemine taşıdı.

***

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yerel basının sorunlarının araştırılması ve Anadolu basınına destek verilmesi için TBMM’de komisyon kurulmasını talep etti. Önerge üzerine konuşan AKP temsilcisi ‘komisyona gerek yok’ derken, MHP de söz almadı.

Çakırözer, Anadolu basınının yaşadığı sorunların araştırılması ve yerel basına destek verilerek kapanmaların önüne geçilmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Çakırözer Meclis’te verdiği önergesinde Mayıs ayında yayınlanan tasarruf genelgesi ile kamu kurumlarının gazete aboneliklerinin iptal edilmesi ve ilan yasağı getirilmesinin de gazetelerin kapanmasına neden olduğunu belirterek, bu karardan vazgeçilmesini istedi.

Tasarruf genelgesindeki gazeteler ile ilgili düzenlemenin basın kuruluşlarını derinden etkilediğine dikkat çekti.

***

Çakırözer’in bu konudaki görüşleri şöyle:

“Mayıs ayında tasarruf genelgesi yayımlandı. Yazlık, kışlık, uçan saraylarından, geçmediğimiz köprülerden, uçmadığımız havaalanlarından tasarrufa gitmeyenler emeklinin, emekçinin, memurun sırtına tasarrufu yüklediler. Bir de ne yaptılar? Kamu kurum ve kuruluşlarına günlük gazete alımını yasakladılar. Başka ne yaptılar? SGK tarafından basın kuruluşlarına verilecek ilan sayısını azaltan düzenleme getirdiler. İlan yayınlama rayiç bedeli 5 katına çıkarılarak gazeteler ilan alamaz hâle getirildi. Bu yapılanlar gazeteler için ölüm fermanıdır. Bunu ben söylemiyorum, Anadolu'nun dört bir yanında seslerini duyurmaya çalışan gazeteler söylüyor. İşte Akdeniz Gerçek gazetesi ‘Basının idam fermanı kaldırılmalıdır’ diyor.”

Tasarruf genelgesinin basın sektöründe yeni işsizler doğuracağına da dikkat çekildi.