Önceki gün Eskişehir’in önemli bir kuruluşu Sanayi Odası’ndan söz etmiştim.

55. kuruluş yılını kutlayan Sanayi Odası, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesiyle birlikte şehir ve ülke sanayisinin gelişmesi, Eskişehir ekonomik hayatına katkı sunmak için var güçleriyle çalışıyorlar.

Bu gün de tarihi çok daha eskilere dayanan Eskişehir Ticaret Odası’nın hedeflerinden söz etmek istiyorum.

Kuruluşu bir asrı çoktan geçmiş olan Eskişehir Ticaret Odası, birinci yüzyılı görmüş, yaşamış bir kurum.

***

İkinci yüzyıl için ise büyük hedefleri var.

Ticaret Odası’nın başarılı Başkanı Metin Güler, birinci yüzyılın son günündeki Meclis Toplantısı’nda bu hedeflerden söz etti.

Güler, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Eskişehir’in çok önemli başarılara imza atabileceğini ancak bunun için şehirdeki tüm seçilmişlerin ve atanmışların ortak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ortak hareket; bir şehir için çok önemli.

Eskişehir’in potansiyeli olan, katma değer üretimi her yıl artan, 4 milyar dolar ihracatı aşan bir şehir olduğunu belirtti Güler ve şöyle dedi.

“Eskişehir hizmet sektörüyle, yetişmiş insan kaynağıyla, tarımı ve ticaretiyle çok daha büyük başarılara imza atabilir. Ancak bu başarı şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların, atanmışların ve seçilmişlerin şehrin geleceğini ilgilendiren konularda ortak hareket edebilmesi halinde hızla sağlanabilir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Eskişehir’de bu birlik ve beraberliği görmeyi arzu ediyoruz. Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Borsası ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bu birlikteliği sağladı ve şehrin ekonomisine yönelik kararlarda ortak hareket etmeyi başardı.”

***

Geçmişte çeşitli isimler adı altında bu birliktelik sağlanmaya çalışıldı ancak pek de başarılı olunduğu söylenemez.

ETO Başkanı Güler’in söylediği gibi tabi sadece Oda’larla sınırlı değiş şehrin tüm dinamikleriyle bur birliktelik sağlandığı taktirde başarılı olunabilir.

Umuyoruz Eskişehir ikinci yüzyılda çok daha başarılı olur.