Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) dönem sözcüsü Mehmet Ektaş vatandaşların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden umudu kestiğini söyledi.

Öztürk Yılmaz’a bıçaklı saldırı Öztürk Yılmaz’a bıçaklı saldırı

(Ufuk Azbay) AHPADi’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi anlattıkları mahalle buluşmalarına devam ettiğini dile getiren Ektaş, kentin 10 büyük mahallesinde çalışmalarını yaptıklarını ifade etti.  Yapılan çalışmaların sonuçlarından insanların Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden umudunu kestiği sonucuna varılabileceğini ifade eden Ektaş, halkın yüzde 91,7’sinin güçlendirilmiş parlamenter sistemle ile ilgili çalışmalardan haberinin olduğunu belirtti.

‘SORUNLARDAN SİSTEMİ SORUMLU TUTUYORLAR’

Sahaya çıktıklarında sordukları sorulardan birinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’ye ve siyasal sisteme yenilik ve gelişmeleri sağladı mı olduğunu aktaran Ektaş ankete katılanların yüzde 93,3’ün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin vaat ettiği yenilik ve gelişmeleri sağlamadığı düşüncesinde olduğunu belirtti. Söz konusu anketten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne evet oyu verenlerin kendi beklentilerini karşılamadığı sonucu çıkartılabileceğini dile getiren Ektaş, “Vatandaşlara yönelttiğimiz sorulardan bir tanesi de ekonomik siyasal ve sosyal krizinin sorumlusu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi? sorusuna yüzde 84,7’sinin içinde bulunan sıkıntıların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden kaynaklandığını yüzde 10,7’sinin ise kısmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden kaynaklandığını söylüyor” diye konuştu.

‘VATANDAŞ SORUNLARI HAFİFLETECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR’

Vatandaşların güçlendirilmiş parlamenter sisteminin içinde bulunan de ekonomik siyasal ve sosyal krizi hafifleteceğini düşündüklerini kaydeden Ektaş, “Vatandaşlar ortak akıl ve uzlaşı kültürüyle sorunların daha çabuk ve etkili çözümlerle çözüleceğine inanıyor. Güçlü meclis güçlü milletvekili konseptinin gelişmesine daha etkin bir meclis çalışmasına olanak sağlayacağına alınacak kararlara olumlu etkisi yapacağını düşünüyor. Yargı, yürütme, yasamanın bağımsızlığı çerçevesinde yüksek yargı organlarının seçiminin önemli bir bölümün TBMM’de tüm siyasi partilerin etkin katılımı ile seçileceğini diğerlerinin de yargı organlarının kendi içinden ve bu bütünleyen üniversiteler ve barolar gibi kurumların katılımıyla seçilecek bir seçim yöntemiyle, yargının bağımsızlığına hizmet edeceğine güçlendirilmiş parlamenter sisteminde buna ilişkin parametreleri referansları verdiğini düşüyor vatandaş” şeklinde konuştu.