Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 16-20 Temmuz 2018 tarihleri, saat 10:30-19:30 saatleri arasında Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası önünde düzenlediği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu. 

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge; düzenlenen sokak etkinliği ile yaklaşık olarak 5000 vatandaşa ulaşarak bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti verdiklerini söyledi. Bilge, “Halk Sağlığı Sokağı etkinliğimizde, birey ve toplumun sağlığı ile ilgili farkındalık oluşturmak, sağlığın korunması ve geliştirilmesinin sağlanması, Sağlık Bakanlığınca belirlenen konu ve kampanyaların halkımıza daha etkin duyurulmasını amaçladıklarını, etkinlikte açılan stantlarda, hafta boyunca halkımızın tansiyon, kan şekeri, boy-kilo ve diyetisyenlerimiz tarafından kas-yağ ölçümleri yapılarak, kanser taramaları konusunda ön bilgilendirme yapılarak kanser tarama kiti dağıtıldı ve KETEM’lere (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) yönlendirme yapıldı. Ayrıca tütün ve tütün mamullerinin zararları, sigarayı bırakma konusunda danışmanlık, diyabet, hipertansiyon, KOAH, yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite, obezite, ağız diş sağlığı, aile hekimliği vb. konularında halkımıza bilgi ve danışmanlık hizmeti verdik” dedi.

 

EYLÜL’DE TEKRARLANACAK

 

TED Üniversitesi 8 Öğretim görevlisi alıyor TED Üniversitesi 8 Öğretim görevlisi alıyor

Bilge, etkinlik boyunca: 1766 kişinin tansiyon ve şeker ölçümünün yapıldığını, 2500 kişiye Hipertansiyon, Diyabet başta olmak üzere Kronik hastalıklara yönelik bilgilendirme yapılarak, 1000 kişiye Aile Hekimliğini sistemi hakkında bilgi verildiği, 2300 kişiye Aşılamanın önemine ve bulaşıcı hastalıklardan korunmaya yönelik bilgilendirme yapılarak broşür ve çeşitli promosyon malzemeleri dağıtıldığını,1500  kişiye Kalıtsal hastalık taramaları, Fenilketonüri, iyotlu tuz kullanımı, anne çocuk sağlığı konularında bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldığını, 1000 kişiye bağımlılık konularında bilgilendirme yapılıp broşür  dağıtıldığını,1300 kişiye sigaranın zararları sigarayı bırakma yöntemleri konusunda bilgilendirme yapıldığını, 1400 kişiye kanser erken taramaları konusunda bilgilendirme yapılarak broşür dağıtılıp yönlendirme yapıldığını, 415 kişiye kalın bağırsak kanseri (GGK) kiti dağıtıldığına değindi. Bilge;  katılım ücretsiz olduğu ve halkımızın büyük ilgi göstererek yararlandığı  Halk Sağlığı Sokağı Etkinliğinin 3-9 Eylül tarihleri arasında  yenileceğini belirtti.