CHP İl Başkanı Recep Taşel, ekonomik gelişmelerin ardından ülkenin güven ortamına ihtiyaç duyduğunu belirterek acilen seçime gidilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Recep Taşel, son ekonomik gelişmelerin ardından ülkenin güven ortamına ihtiyaç duyduğunu belirterek acilen seçime gidilmesi yönünde çağrıda bulundu.

2018 yılından bu yana çalışan ve üreten her kesimin hızla yoksullaştırıldığını savunan Taşel, emekli, memur ve asgari ücretli çalışanlar, açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğini belirtti. Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısında sadece on gün içinde yüzde otuz değer kaybettiğini aktaran Taşel, ‘‘Paramız adeta pul oldu. Parası değersizleşen ülkenin yurttaşları hızlı bir şekilde yoksullaşır. Değersiz ve kötü yaşam şartlarına mahkum olur. Asgari Ücretin açlık sınırının altında kalması kabul edilebilir değildir, dolar bazında asgari ücret, dünyanın en ucuz işçiliği olarak bilinen Çin’in gerisine düştü.

‘Babası oğluna kefil olmuyor’ ‘Babası oğluna kefil olmuyor’

2021 Ocak ayında bir aylık 383 Dolar ücret alan bir çalışan, bugün,  daha yıl bitmeden 210 Dolar aylık ücrete gerilemiştir. Bu adaletsiz, haksız ve vicdansız durumdan, sadece utanç duyuyoruz. Bizim işçimiz, çalışanımız Çin’li bir vatandaştan daha mı değersiz. Maalesef dünyada en ucuz işçi çalıştıran, emek sömürüsü gerçekleştiren bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız. İş dünyasında hiçbir sektör temsilcisi önünü göremiyor. O nedenle yatırım ve üretimden hızla uzaklaşıyor. Ülkenin yeni bir güven iklimine ihtiyacı var. Bu iklimin yaratılması ve ülkece derin bir nefes alabilmemiz için, hiç beklemeden, hemen, acil olarak seçime gidilmesi kaçınılmazdır’’ diye konuştu.