Ramazan Ayı’nda vatandaşların gıda alışverişine ağırlık verdiğini kaydeden Şen, vatandaşların Ramazan'ın ilk on beş yirmi gününde gıda ile ilgili alışverişlerini çok yoğun şekilde yaptığına vurgu yaptı. Şen, “Vatandaşlar bütçelerini de ona göre ayırıyorlar. Daha rahat bir Ramazan Ayı geçirmek oruçlarını tutup ibadetlerini yerlerine getirmek açısından dolayısıyla gıda ürünü satan esnafımızın tabii ki geçen Ramazanlara göre işleri nasıl olur bilemiyorum ama bu Ramazan Ayı’nda da işlerinin olacağını tahmin ediyorum. Dolayısıyla bizim tekstil sektörüyle ilgili alışverişlerini halkımız daha sonraya bırakıyor. Ramazan'ın son günlerine bırakıyor. Dolayısıyla her yıl olduğu gibi Ramazan'ın son bir haftasında bizim esnafımızın işlerinde de bir ivme bir artış olacağını tahmin edebiliyoruz ama memleketimizin içinden geçtiği ekonomik krizlerinin nedeniyle insanlarımızın alış güçleri de bir hayli düştü. Ramazan ayının bayramın özelliği nedeniyle insanlar tabii ki giyimlerinde bir değişiklik bir farklılık yaratmak istiyorlar.  Alışveriş etmek istiyorlar” diye şeklinde konuştu.

‘EMEKLİLERİMİZ ÇOK BÜYÜK BİR SIKINTIDA’

Esnafın karlılık payının geçmiş yıllara göre düştüğünü aktaran Şen esnafın yaptıkları alışverişte bütçelerine bir miktar para kalıyordu ama şu anda karlılık makası çok daraldığından dolayı Ramazan ayının son bir haftasındaki ticaretlerinde de çok bir karlılıkları olmayacak ama sürümden hareketlilikten bir nebze ceplerine para kalırsa kalacaktır. Dolayısıyla biz Ramazan Ayı’nda kurban bayramında, Ramazan bayramında ve yazın düğünlerde esnafımızın ticaret yaparak ve kış girerken kış giysilerinde ticaretlerini yaparak kışın daha rahat geçirip ticaretlerini daha iyi idame ettirmelerini istiyoruz. Ama gelinen ekonomik şartlarda bu oluyor mu? Maalesef olmuyor. Ama son bir haftada bir hareketlilik olacağını düşünüyoruz. Ama kâr olur mu? Beklediğimiz kârı yapacağımızı sanmıyorum. Gerçekten halkımız çok sıkıntıda. İşte emeklilerimizin maaşı da ortada. Gerçekten emeklilerimiz çok büyük bir sıkıntı geçiriyor. Hükümetimiz, üç bin lirada bayram ikramiyesi verdi. Ne derece yeter bilmiyoruz. Bununla bayram geçirecekler” diye konuştu.

‘ESNAF DA SANAYİCİ DE SIKINTI YAŞIYOR’

Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı hem esnafın hem de vatandaşın olumsuz bir şekilde etkilendiğini aktaran Şen, kiralarıyla birtakım giderleriyle esnafın ciddi gidere sahip olduğunu kaydetti. Şen, “Esnaf, bunu da karşılamak zorundadır. Bakıyorsunuz kesinlikle kapanmaz burada bir şey olmaz dediğiniz esnaf dükkanını kapatır vaziyete geldi. Elemanını çıkartır vaziyete geldi. Gerçi bizim esnafımız sıkıntı yaşıyor da sanayici yaşamıyor mu? Sanayici de aynı sıkıntıyı yaşıyor. Onlar da işte çalıştırdıkları işçilerin de küçülmeye gittiler. Dolayısıyla oradan çıkan insanlar da birtakım işe yarayışına girdiler. Dolayısıyla çok ciddi bir ekonomik sıkıntı var. Ama bayramda işte insanlar böyle kan kussalar kızılcık iştik derler ya onu yapsalar bile hiç belli etmeden bayramlarını atlatmaya çalışıyorlar. Atlatacaklardır” dedi.