Eskişehir’de ‘Restoran Yöneticisi Yetiştirme Programı’ ile bir restoranda yer alan her bölümde kapsamlı eğitimler alan adaylar, geleceğin kalifiye restoran yöneticileri olmak üzere sektöre hazırlanıyor.

İŞKUR, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Ayten Usta Gurme Restoran ortaklığında hazırlanan Restoran Yöneticisi Yetiştirme Programı’nda, kalifiye restoran yöneticileri yetiştirilmesi hedefleniyor. Başvuran birçok kişi arasından mülakatla eğitime dâhil edilen 20 aday, 6 aylık kapsamlı bir eğitime girdi. Mutfaktan servise, e-ticaretten muhasebeye bir restoranda bulunan her alan hakkında asgari bilgi birikimi sağlaması hedeflenen programda adaylar, eğitimin sonunda bir de YÖK onaylı sertifika almaya hak kazanacak.

“İNSAN İLİŞKİLERİNİN ZİRVESİ”

Programda ders veren insan ilişkileri ve Türkiye’nin ilk yüz okuma uzmanı Halim Altınışık, restoran yöneticiliğinin insan ilişkilerinin zirvesinde olduğunu ifade etti. Yiyecek, içecek sektörünün dünyanın en etkin, en fazla getirisi olan bir sektör haline geldiğini dile getiren Altınışık, “İnsanları yönetmek çok zor. Bu eğitimler Türkiye’de ilk kez uygulanan bir proje kapsamında bir araya geldi. Dolayısıyla Ayten Usta Gurme bu eğitimleri düzenleyerek bir ilk adımı attı. Ben de adaylara 2 gün boyunca yöneticilik konuları hakkında eğitim veriyorum. ‘Restoran yöneticiliği’ konusunu anlatıyorum. ‘Restoran yöneticiliği nedir, nasıl bir ivme kazanmış, restoran yöneticiliğinin vasıfları nelerdir’ sorularının cevaplarını arıyoruz. Adaylar gayet istekli ve arzulu bir şekilde eğitime katılıyorlar. Müşteri memnuniyeti, şikâyeti ve servis kültürü konularında eğitimlerimiz olacak. Bugün servis kültürü dünyada çok kullanılan, ama ülkemizde pek farkında olunmayan, çok uygulanan ve verimli olan bir alan. Ayten Usta Gurme böyle bir proje gerçekleştireceği zaman çok severek geldim. Bildiğim her şeyi adaylara aktaracağım” diye konuştu.

PROGRAMDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKLER

Restoran yöneticisi olmak üzere programa başvurarak eğitim alma hakkı kazanan adaylardan 33 yaşındaki Yeliz Anar, “İnternette ilanı gördüm, başvurdum. Çok kısa bir sürede dönüş yaptılar. Aralarına katıldım, eğitime yeni başladık. Şu an için her şey çok güzel. Mutfak zaten eğlenceli, güzel bir sektör. Buraya başvurmadan önce de mutfaktaydım. Eğitimini alamadığım için burada da farklı bir şey öğreneyim dedim. Benim için çok yararlı bir eğitim olacağını düşünüyorum” dedi. Eğitime katılan bir diğer aday 32 yaşındaki Halime Kavas, daha öncesinde bu sektörde hiç bulunmadığını, ancak hep ilgili olduğunu anlattı. Sosyal medyadan eğitimin ilanına ulaştığını ve hemen başvurduğunu belirten Kavas, “Ayten Usta, başarısını Eskişehir’de kanıtlamış biri. Böyle bir işletmede bulunmanın bana çok şey katacağını düşündüm” ifadelerini kullandı. (İHA) 

Editör: Milli İrade