Eskişehir Sanayi Odası, kurulduğundan bu yana Eskişehir sanayisinin gelişmesi, kent ve ülke ekonomisine katkı için elinden gelen gayreti göstermiştir.

Mümtaz Zeytinoğlu ile başlayan Yavuz Zeytinoğlu, Savaş Özaydemir gibi Eskişehir’e ve sanayiye gönül vermiş değerli kişiliklerin yönetiminde bugünlere kadar gelmiştir.

Şu anda Eskişehir Sanayi Odası’nın başında Celalettin Kesikbaş var.

Çekişmeli bir seçim sonrasında yönetime gelen Kesikbaş ve ekibi bu süre içinde Oda ve Eskişehir için önemli işler başardılar.

***

Sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılamak için hayata geçirdikleri ESO Akademi ile eğitim ve iş fırsatlarını kaçırmış yetişkin insanların istihdama katılabilmelerini sağladılar.

Turgut Reis Teknik Lisesi’nin arka bahçesinde faaliyette bulunan ESO Akademi 22-35 yaş arası yetişkinlerin iş sahibi olabilmelerini sağlıyor.

Fabrikalarda kullanılan makinelerin benzerlerinin bulunduğu ortamda eğitim gören insanlar, yine sanayide istihdam edilirken makinelere hiç de yabancılık çekmiyorlar.

Bu Eskişehir sanayisi için çok önemli bir girişimdir.

***

Celalettin Kesikbaş ve ekibinin en çok ihtiyacımız olan bir kültürü getirdiklerini ve bunu hayata da geçirdiklerini söylemem lazım.

Bu da uzlaşma kültürüdür.

Kesikbaş ve ekibinin gelişi çekişmeli bir seçim süreci sonunda oldu.

Seçimdir çekişme elbette olacaktır.

Ama ülkemizde seçim kaybedenlerin, sendika, dernek kurduklarını hatırlarsak, uzlaşma kültürünün önemi burada ortaya çıkıyor.

Kesikbaş iş başına geldiği günden sonra hep uzlaşmacı oldu.

Eskişehir kent yönetimiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve sanayi bünyesindeki kuruluşlarla uzlaştı.

Onlarla sürekli bir arada oldu.

Sadece kent merkezi değil Eskişehir’in ilçelerine de dikkat çekmek için ilçeleri gezdiler, buralardaki değerlere dikkat çektiler.

***

Eskişehir Kent Konseyi ile de sürekli bir dayanışma içinde oldular.

Geçtiğimiz gün yine bir araya gelen ESO yönetimi ve Kent konseyi Yürütme Kurulu ortak yapılabilecek çalışmaları görüştü.

İki kuruluş şehrimiz ve hemşehrilerimizin yararına ortak yapabileceği projeler ve işbirlikleri konuştu.

Celalettin Kesikbaş “Başkanımız Nuray Akçasoy’un kenti için her zaman elini taşın altına koyacak birisi olduğunu biliyorum. Sizler Eskişehir Kent Konseyi olarak şehrimizi bir araya getiriyorsunuz. Bu noktada çalışmalarınızı çok önemsiyorum. ESO olarak sizlerle iş birliğine hazırız” dedi.

Akçasoy da, “ESO ile çalışmalar yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirterek Kentimiz için, çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, çevremiz ve hayvanlarımız için üretmeye ve iş birliklerine her zaman varız” diye karşılık verdi.

***

En büyük uzlaşma da Organize Sanayi Bölgesi seçimlerinde ESO kanadı aday çıkarmadı. Şimdi 4 Ekim’de seçim var.
Kesikbaş’ın da karşısında aday yok.