Genel güvenlikle ilgili olarak 41 terör olayı, 37 göçmen kaçakçılığı, 6 bin 198 asayiş, 195 siber, 67 kaçakçılık ve organize şube, 3 trafik olmak üzere toplam 6 bin 539 olay hakkında işlem yapıldığını belirten Vali Aksoy, ‘‘İl Jandarma Komutanlığımız bin 242 kişi, İl Emniyet Müdürlüğümüz 3 bin 475 personel ile hizmet vermektedir. İl jandarma komutanlığımızın envanterinde 201 araç. İl Emniyet Müdürlüğümüzün envanterinde de 523 araç bu çalışmalarda kullanılmaktadır. Operasyonlarda görev alan bütün arkadaşlarımız büyük bir gayetle bu çalışmalarını ortaya koyuyorlar. Asayiş olaylarıyla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ocak ve Şubat ayları içerisinde toplam 6 bin 198 asayiş olayı meydana gelmiştir. Bunların 2 bin 170’i kişilere karşı işlenen suçlar. Bin 507’si mal varlığına karşı işlenen suçlar. 620’si topluma karşı, millete ve devlete karşı 40 ve takibi gerektiren diğer suçlar da bin 859. Asayiş olaylarına baktığımızda bunların 6 bin 198’in 5 bin 36’sının şu an itibariyle failleri belirlenmiş, bin 82’sinin faillerinin belirlenmesiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Toplam şüpheli sayısı 4 bin 981 ve bunların da 4 bin 279’u bu an itibariyle yakalanarak hakkındaki işlemler devam etmektedir. Kişilere karşı işlenen 2 bin 170 olayda bin 901 faili belli 269 faili meçhul olayımız var şu an itibariyle.  Gerek parmak izi, gerek kamera incelemeleriyle süreç içerisinde bunların faallerinin tespit edilmesi yönelik olarak da güvenlik birimlerimizce de için titiz çalışmalar sürdürülmektedir. Bu olaylarda toplam 2 bin 951 bir şüphelinin 2 bin 779 şu an itibariyle yakalanmıştır. Diğerlerinin de yakalanma çalışmaları devam etmektedir. Mal varlığına karşı bin 507 suç işlenmiştir. Bunun 704'ünün faali hemen belirlenmiş, 803'ünün çalışmaları da devam etmektedir. Toplam 922 şüphelinin 572 şu an itibariyle yakalanmıştır. Topluma karşı 620 olay meydana gelmiş. Bunun 570'nin faili yakalanmış 50’siyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. 682 şüphelenin 639 yakalanmıştır. Millete ve devlete karşı işlenen suçlarda 40 olayın 36'nın faili belirlenmiş, 4’üyle ilgili çalışmalar devam etmekte 51 şüphelinin 49’u da yakalanmıştır. Takip ederek diğer suçlarda bin 859 adettir’’ ifadelerini kullandı.

‘ARANMASI OLAN 2 BİN 367 KİŞİ YAKALANDI’

Özellikle aranan şahısların yakalanması ile ilgili Emniyet ve Jandarma Teşkilatı’nın büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Vali Aksoy, ‘‘Sadece Ocak ve Şubat aylarında gerek Eskişehir adliyelerinin vermiş olduğu kararlar, gerekse diğer adliyelerin vermiş olduğu kararlarla Eskişehir'de yaşayan kişilerin yakalanmasına yönelik olarak yoğun bir gayret gösterilmiş ve iki aylık süreç içerisinde toplam 2 bin 367 kişi yakalanmıştır. Bunların 693’ü çeşitli sürelerde almış oldukları hapis cezaları var. Bin 674'ünün de sadece ifadesine başvurulması gereken yakalanma durumuydu. Toplamda 2 bin 367 kişi yakalanarak hakkında işlemler yapılmıştır. Bu hapis cezası olanların ne kadar hapis cezaları var? Bunları da sizlere paylaşmak istiyorum. 0-5 yıl arası hapis cezası olan 498 kişi bu süreç içerisinde 2 aylık dönemde yakalanmıştır. 5 yılla 10 yıl arası hapis cezası olan 161 kişi yakalanmıştır. 10 yılla 20 yıl kesinleşmiş hapis cezası olan 32 kişi yakalanmıştır. 20 yıl ve üzeri hapis cezası olan da 2 kişi olmak üzere toplam 693 kişi güvenlik bilimlerimizce yakalanarak adli makamlara, cezaevine intikal ettirilmiştir’’ diye konuştu.

‘112 SİLAH ELE GEÇİRİLDİ’

Çeşitli operasyonlarda yakalanan silahlarla ilgili de bilgiler veren Vali Aksoy, ‘‘Bulundurma ruhsatı olduğu halde bunu taşıma konusunda ya yasaya aykırı davranan ruhsatlı da olsa 5 silah yakalanmıştır. Ruhsatsız iki aylık dönem içerisinde 90 silah yakalanmıştır. Ve kurusıkı olarak adlandırılan silah da 17 olmak üzere toplam 112 silah yakalanmıştır’’ dedi.

‘KADES’E 611 ASILLI İHBAR GELDİ’

KADES ile ilgili de özellikle kadına destek programı kapsamı içerisinde gelen ihbarlarla ve yapılan çalışmalarla ilgili bazı bilgileri de paylaşan Vali Hüseyin Aksoy, ‘‘Toplam 611 asıllı ihbar, 188 aslı olmayan ihbar gelerek toplamda 799 ihbar gelmiştir. Özellikle kadına yönelik şiddetli önemli bir koruyucu etki yarattığını değerlendirdiğimiz ve adli anlamda verilen kararlarla uygulamaya geçilen elektronik kelepçe konusunda da şu an Eskişehir ilinde 28 mevcut kelepçeyle faaliyetler devam etmektedir. Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetli önleyici olarak toplam 622 karar alınmıştır. Koruyucu olarak da 392 karar alınmıştır. Risk durumlarına göre ilgili bilimlerimiz tarafından değerlendirilerek onlara yönelik olarak çeşitli faaliyetler sürdürülmektedir’’ diye konuştu.

KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT VERİLMİYOR

Özellikle organize suçlara yönelik olarak güvenlik birimlerinin büyük biraz hassasiyet içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Aksoy, ‘‘Bu 2 aylık dönem içerisinde toplam 64 operasyon yapılmış. 121 şüphelinin 106’sı gözaltına alınmış ve 6 kişi tutuklanmıştır. Terör olaylarına baktığımızda 49 olayda 44 kişi yakalanmış ve bunlardan 3 kişi tutuklanmıştır. Kaçakçılık operasyonlarında makaron, sarılmış sigara, sigara malzemeleri ve yan ürünleri, kaçak sigara, tütün, yan üründen sahte bandroller, takviye, haplar, alkol kitleri, etil alkol, elektronik sigara likidi, MTA, puro-pipo, kaçak içki, cep telefonu ve elektronik sigara gibi bunlar kaçak olarak piyasaya sürülmek istenen ürünler, güvenlik birimlerimizin yaptığı çalışmalarla ele geçirilerek adli süreçleri başlatılmıştır. Mali operasyonlarda da 55 sahte çekme senet, 19 çek 55 de sahte belge ve senet. Bunlarla ilgili de toplamda 87 bin 900 lirada suçtan elde edilen geline de el konulmuştur’’ şeklinde konuştu.

218 UYUŞTURUCU OPERASYONU YAPILDI

Uyuşturucuyla mücadelede güvenlik birimlerinin büyük bir hassasiyette çalışmaları olduğunu söyleyen Vali Aksoy, ‘‘Uyuşturucuyla mücadelede özellikle üç başlık altında soruları sizlerle paylaşacağız. Özellikle Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde bu işin imal ve ticaretini yapanlarla ilgili olarak 2 aylık dönem içerisinde 39 operasyon gerçekleşmiş, 88 kişiye işlem yapılmış ve 59 şahıs tutuklanmış, 29 şahıs da adli kontrol şartı veya tutuksuz yargılanmak üzere mahkemeleri devam etmektedir. Türk Ceza Kanunu'nun 190. Maddesi, madde özendirme kapsamında 3 operasyon gerçekleştirilmiş, 3 kişi gözaltına alınarak işlem yapılmış ve adli kontrol şartıyla mahkemeleri devam etmektedir. Yine Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesi kapsamında madde kullanmayla ilgili 176 operasyonda 220 kişi gözaltına alınmış ve bunlarla ilgili adli kontrol şartıyla beraber yargılanma süreçleri devam etmektedir. Toplamda 218 operasyonda 59 şahıs tutuklanmış, 308 şahıs hakkında da işlem yapılmış, 239 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişiler olarak karşınızda durmaktadır. Özellikle bu uyuşturucuyla mücadele de güvenlik birimlerimizin hassasiyeti yanında vatandaşlarımızın bizlere yapmış oldukları ihbarlar da oldukça önemli. Bu konuda katkı sunan, ihbarda bulunan bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu uyuşturucu noktalarda ele geçirilen 3,2 kilogram bonzai, 3 kilogram esrar, 10 bin 676 sentetik hap, 1 kilogram metamfetamin, 68 ekstasy, skank, evo, kokain gibi bazı ürünler de bu operasyonlarda gene geçirilmiştir’’ diye kaydetti.

506 YABANCI SORGULANDI

Göçmen kaçakçılığıyla mücadeleyle de yoğun bir gayret içerisinde olduklarını vurgulayan Vali Aksoy, ‘‘2 aylık dönem içerisinde 37 olayda 8 organizatör yakalanmış ve bu organizatörlerin 2’si tutuklanmıştır. 2 adli kontrol şartıyla tahliye vardır ve bu süreç içerisinde de toplam 64 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Düzensiz göçmenlerin uyruklarına baktığımızda 18 Afganistan, 39 Suriye, 6 Irak ve 1 Özbekistan olarak karşımızda durmaktadır. İçişleri Bakanlığımızın uygulaması ile mobil göç noktaları oluşturulmuştur. Yani yasa dışı göçe konu olacak yabancının yakalandığında bunun karakola veya göç idaresine götürülmesi çeşitli zaman kaybına ve ilgili personelin çeşitli uğraşlarına neden olmakta. Bu bakımda mobil göç araçları geldi ve Eskişehir ilinde de bu araç hizmet vermeye başladı. Bugüne kadar geldiğinden itibaren 506 yabancı sorgulandı. Bunların 471'inin yasal kalış hakkı bulunan yabancılar olduğu anlaşıldı. 32 tanesi bu sisteme uymadığı ve izinleri olmadığı anlaşılan 32 kişi de Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edildi’’ ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜLERE 172 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Yol uygulama noktalarında yapılan çalışmaları da aktaran Vali Aksoy, ‘‘Yol uygulama noktalarımızı da 24 saat esasına göre emniyetimiz, jandarmamız bazen ortak olarak yürütülen çalışmalarla ilimizin daha güvenli hale gelmesi için büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Eskişehir'deki trafik verilerini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu iki aylık dönem içerisinde 148 bin 410 denetlenen araç olmuştur. İşlem yapılan araç sayısı 93 bin 380'dir. Trafikten men edilen araç sayısı bin 478'dir. Bu süreç içerisinde 843 kaza meydana gelmiştir. Bu trafiğe aykırı davranan kişilere toplamda 172 milyon TL civarında bir trafik cezası da kesilmiştir. Trafik kazalarına baktığımızda maalesef iki aylık dönem içerisinde Eskişehir'de 3 ölümlü trafik kazamız, 594 yaralamalı kazamız, 246 maddi hasarlığı olmak üzere toplam 843 kazamız meydana gelmiştir’’ diye konuştu.