İYİ Parti’nin genel kurulu yoğun katılımla gerçekleşti. Kongrenin Divan Başkanlığına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat seçildi. Divanın oluşmasının ardından Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Denetim ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından siyasi konuşmalar gerçekleştirildi. Kongrede konuşma yapan Şenol Sunat yaptığı konuşmada birlik vurgusu yaptı. Sunat, “Ben, sen yok, biz varız. Çözülemeyen dertlere çözüm için geliyoruz. Mutlu, huzurlu ve umut dolu bir Türkiye için geliyoruz. İl başkanlığı ve yönetimi makamı önemli ve sorumluluk ister. Bu makam yetki, ayrıcalık ve üstünlük makamı değildir. Bu makam hoşgörü, herkesi kucaklama, kimseyi ayırt etmeme, yönetme, sorumluluk ve mücadele makamıdır. Makamlar kalıcı, şahıslar geçicidir. Kongreler de eksik olanı tamamlamaktır. Yeniden bir heyecan ve yeniden bir uyanıştır. Kongrelerin kazananı ve kaybedeni olmaz. Bu bir hizmet ve bayrak yarışıdır” dedi.

‘İÇTENLİKLE HİZMET ETMEK İSTİYORUM’

Şenol Sunat’ın ardından partililere seslenen Hüseyin Arabacı, “20 yıldır AK Parti iktidarında Türkiye öyle bir noktaya geldi ki ekonomik, siyasal, uluslararası ilişkiler, dış politika hangi açıdan bakarsak bakalım Türkiye devlet ve kurumlarıyla Türk toplumu moral ve motivasyonuyla adeta çökmüş ve çökertilmiş bir duruma geldi” sözlerini kaydetti. Hiçbir makama aday olmadığının altını çizen Arabacı, “Ben en baştan söyledim. Hiçbir makama aday değilim, milletvekilliği, belediye başkanlığı gibi… Sadece ve sadece 3 yıllığına İl Başkanlığına adayım. İçtenlikle, tecrübemi kullanarak hizmet etmek istiyorum” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ İYİ’LERİN YÖNETMESİNE AZ KALDI’

Hüseyin Arabacı’nın ardından İl Başkanı Emine Edizgil partililere hitap etti. Seçimlerden sonra görevden ayrılıp başka bir yere talip olacağı konusunda delegelere söz ve söylemler sarf edildiğini aktaran Edizgil, söz konusu durumun son derece asılsız ve çirkin bir yaklaşım olduğunu belirtti. Genel Başkan Meral Akşener’in kendisini Eskişehir il başkanı olarak görevlendirdiğini kaydeden Edizgil, “Dava ve yol arkadaşlarımla birlikte bu göreve layık olabilmek partimizin şehrimizde tanınırlığını artırmak ve oy sayımızı yükseltmek için mücadele veriyoruz. Kongremizde tekrar seçildikten sonra görev sürem boyunca da bu doğrultuda Sayın Genel Başkan’ımın emrinde çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Kongrenin tek kazananın İYİ Parti olacağına vurgu yapan Edizgil, “Yarın sabah ilçe başkanlarımız ve bütün dava arkadaşlarımla birlikte partimizi birinci parti yapmak için sahada gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Millet bizi çağırıyor. Yağmur olduk sel olduk geliyoruz. Türkiye’yi İYİ’lerin yönetmesine çok az kaldı” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından yapılan seçimde 318 oy alan Edizgil başkan seçilirken, rakibi Arabacı 262 oyda kaldı. Seçim sonucunda yeni il yönetimi şu şekilde oluştu; “Başkan Emine Edizgil, Mine Yunak, Cemil Cahit Yurttepe, Recep Dönmez, İzzet Altın, Leyla Çam, Ersin Uysal, Mehmet İlker Aykanat, Nurdan Sert, Adnan Turkmen, Serdar Ulucan, Mehmet Ali Baysak, Şükrü Yıldırım, Bahar Sandal, Esin Yıldız, Serdar Çiğdem,  Mert Aydoğan, Cihan Gürsoy, Bülent Kocabaş, Şerife Bulca, Musa Yılmaz, Safa Üstünbaş, Halime Dönmez Karatay, Murat Bidav, Erdoğan Küçükçolak, Banu Kırımlıer, Selman Gölpek, Yıldız Boz, Ayşen İçinak,  Mehmet Görkem Can, Salih Yıldırım, Harun Özdemir, Nuriye Sungur, Nazmiye Göktekin, Deniz Korkut Leylek, Hulusi Ayrancı,  Mehmet Halit Şora, Yüksel Alem, Özkan Turgut, İsmail Koca, Ayhan Denizli, Nuri Çaylı, Neşet Arduç, Turgay Eşme, Zafer Kaynak, Recep Tığlı, Rıza Eren, Tamer Torman”

(Ufuk Azbay)