Eylemde Tüm Emeklilerin Sendikası Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı basın açıklaması yaptı. Sosyal ve ekonomik krizin her gün sürekli derinleştiği bir süreçte yerel seçime gidildiğini savunan Şanlı, iktidarın, yerel seçimlerde hüsrana uğramamak için emeklilere yönelik vaatlerinin havada uçuştuğunu kaydetti. Şanlı, “Emeklilerin, yetim, dul ile engellilerin isteklerini ve haklarını görmemezlikten gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılını emekliler yılı olarak ilan etti. Emeklilerden tepki görünce bu seferde bayram ikramiyelerine sarıldı. Güdümündeki TÜİK'in enflasyon oranı yüzde 64,77 olduğu halde Bayram ikramiyelerini yüzde elli artırdı diye övünüyor. Bin liralık bayram ikramiyesi artışıyla bir tepsi baklava bile alınamayacağını bilmiyorlar mı? Hani torunlara bayram harçlığı, hani ikram edilecek bayram şekeri! Her vaatler zamanında olduğu gibi dağ yine fare doğurdu. Saray iktidarı ve ortakları, ülkemizin yeraltı yerüstü tüm kaynaklarını talan eden uluslararası sermaye ve işbirlikçi çetelerinin milyon dolarlık, milyar dolarlık vergilerini affederek sürekli ödüllendiriyor” diye konuştu.

Emekli Eylemi (1)

‘İKTİDAR BİZLERİ YOK SAYAMAZ’

Açlık sınırının 21 bin lirayı geçtiğine vurgu yapan Şanlı, iktidarın emeklilere 10 bin lira maaş vererek emekliler ile dalga geçtiğini aktardı. Şanlı, “Dilenci değil, emekliyiz. Hakkımız olanı istiyoruz. Eğer 40 milyon seçmeni temsil eden 16 milyon emeklinin oylarını almak istiyorsanız. Gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatsanız da alanlarda sürekli dile getirdiğimiz hakkımız olan isteklerimizi hemen yerine getirin. Kök maaş uygulamasını kaldırıp, intibak yasasını derhal çıkarın. En düşük emekli maaşını hemen en düşük memur maaşı olan 32 bin 861 liraya eşitleyin. Ardından yoksulluk sınırı olan 56 bin 942 liranın üzerine çıkaracak yasal düzenlemeleri yapın. Yetim, dul ve engellileri de bu kapsama almayı da unutmayın. Bayram ikramiyelerini de yılda dört kez 32 bin 861 lira olan maaş tutarın da verilmesini derhal sağlayın. Yoksa artık boş vaatlerle, sadaka dağıtır gibi yüzdelik artışlarla emeklileri kandıramazsınız.

Emekli Eylemi (2)

Onun için 31 Mart yerel seçimleri emeklilerin hesap sorma günüdür. Tüm Emeklilerin Sendikası olarak, emeklilere de çok önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Unutmasınlar ki, O gün oylarıyla haklarımızı vermeyenlerden hesap sormayanlar, sonrasında istedikleri kadar pişman olsalar da iş işten geçmiş olacaktır. Bizler, Demokratik Türkiye ve herkes için insan onuruna yaraşır insanca yaşanacak adaletli bir gelir dağılımı mücadelesi veriyoruz. Bu haklarımızı alana dek mücadelemizi kararlıkla sürdüreceğiz. Tüm emekliler, haklarımız için birleşerek mücadeleyi yükseltirsek, saray iktidarı ve ortakları başta olmak üzere hiçbir siyasi iktidar bizleri yok sayamaz” diye konuştu. Eylem katılımcıların iktidar aleyhinde sloganlar atmasıyla sona erdi.