Emekliler bu toplumun her zaman mağdur kesimlerinin başında yer aldı.

Geçmişte de hep mağdurlardı, şimdi de mağdurlar.

Bir kişinin ya da belli bir zümrenin mağdur olmaması için neler yapılıyor ama hep mağdur olan emekliler için bir şey yapılmıyor.

Emeklilere yapılan zam ceplere yeni yeni girdi.

Girmesine girdi ama daha girmeden de eridi gitti.

Beş liraya aldığın ürün olmuş 25 lira, emekliye verilen zam bunların hangisine yetsin.


***


Geçtiğimiz gün emekliler de bir eylem gerçekleştirdi ve kendilerinin açlığa mahkum edildiğini ileri sürdüler.

Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri eylemde ‘İnsanca yaşamak’ istediğini haykırdı. Kanatlı AVM önünde bir araya gelen Tüm Emeklilerin Sendikası’nın üyelerinin eylemine CHP, İYİ Parti, Sol Parti’nin il temsileri ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de destek verdi. Tüm Emeklilerin Sendikası Şube Başkanı Nalan Karagöz, İktidarının Ocak ayı başından itibaren geçerli olmak üzere açıkladığı emekli maaşların gün be gün eridiğini savunan Karagöz, Ocak ayında yoksulluk sınırı 27 bin liraya ve açlık sınırı ise 10 bin liraya dayandığını belirti. Emeklilikte Yaşa takılanlar ile birlikte Türkiye’deki emekli sayısının 16 milyonu aştığına dikkat çeken Karagöz, “Emeklilerin yüzde 80’inin aylık maaşları asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalıyor. 8 bin 506 lira olan asgari ücrette açlık sınırının altında kaldı. Diğer taraftan milletin vekili emekli vekillerin aylıkları 39 bin liradan 51 bin 790 liraya çıkarıldı. Vekil, aslının kat kat üstünde maaş alıyor. Adaletli gelir dağılımı bunun neresinde” dedi.


***


Ne diyor Nalan Karagöz.

Türkiye’de EYT’lilerle birlikte 16 milyon emekli var diyor.

Bırakın ailelerini, çocuklarını, yakınlarını sadece kendileri bile olsa 16 milyon oy demektir bu.

Bir partiyi tek başına iktidar da yapar, iktidardan da düşürebilir.

Böylesi bir güç ama maalesef emekliler ellerindeki bu gücün farkında değil.

Bu da neden örgütlü değiller de ondan.

Örgütler varsa da bölünmüş durumda.

Bu da iktidarların işine geliyor.

Sesler hep cılız çıkıyor.


***


Bir de isteklerine kulak verelim bakalım ne istiyorlar.

“Acil olarak taleplerimizin karşılanması için, TBMM'den maaşlarımıza insanca yaşanacak bir şekilde ek zam yapılmasını, sağlık ve ilaç ihtiyaçlarımızın katkı payı kesilmeden karşılanmasını, yılda dört kez en az asgari ücret tutarında ek ödeme yapılmasını, emeklilerin sendikal haklarının yasal güvence altına alınmasını, intibak yasasının derhal çıkarılmasını, evde bakım hizmetlerinin yasal güvence altını alınarak düzenlenmesini, EYT'lilerin aylık maaşlarının Ocak ayından başlamak üzere sorunlarının çözülerek, bir an önce sonuçlandırılmasını istiyoruz.”