Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti (EGC) Yönetim Kurulu konuyla ilgili bir açıklama yaparak, olayı kınadı.

Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin Sivrihisar’a bağlı Kaymaz mahallesinde altın ve gümüş madeninde yapacağı kapasite artışı ve ilave maden atık depolama tesisine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısında başta bir gazeteci arkadaşımız ile Milletvekili Jale Nur Süllü ile Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Hüseyin Akçar’a karşı yapılan hakaret ve davranışlar kabul edilemez.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti (EGC) Yönetim Kurulu konuyla ilgili bir açıklama yaparak, olayı kınadı.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Gazetecilik mesleği, ülkemizde yaşanan olumlu ya da olumsuz hareketleri kamu oyuna yansıtmaktır. Gazeteci arkadaşlarımız bunun için vardır.

Meslek mensuplarımız bu gibi durumlarda saldırıya uğramakta, yaralanmakta hatta hayatlarını kaybetmektedir.

Kaymaz’da yapılan bilgilendirme toplantısında da sandalyede oturan Koza Altın Madeni İşletme Müdürü’nün hemen arkasında gelişmeleri görüntüleyen gazeteci arkadaşımız Meltem Karakaş Kaya, İşletmenin bir görevlisi tarafından iki kez çekil uyarısıyla karşılaşmış, “Ben çekilemem gazeteciyim görevimi yapıyorum” demesine rağmen bu kez “Müdürüme dokunma, yaklaşma” gibi bir ifadede bulunarak durumu bir başka mecraya getirmek istemiştir. Bunun üzerine ikili arasında kısa bir tartışma yaşanmıştır.

İşletme Müdürü daha sonra gazeteci arkadaşımızın kendisine dokunmadığını belirterek özür dilemiştir.

Liseli öğrenciler projelerini geliştirerek şampiyonluğu elde etti (VİDEO HABER) Liseli öğrenciler projelerini geliştirerek şampiyonluğu elde etti (VİDEO HABER)

Ayrıca Milletvekili Jale Nur Süllü’ye İşletme Müdür Yardımcısı olduğu öğrenilen kişi tarafından “Ahlaksız kadın” diye hakarette bulunulmuştur. KentKonseyi Başkanı Nuray Akçasoy ile Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Hüseyin Akçar’a da saldırı girişiminde bulunulmuştur.

Öncelikle basın mensuplarının görevlerini yaparken, kimseden izin alması söz konusu değildir. Gazeteciler hiç kimseden emir alacak da değildir.

Gazeteci arkadaşımıza ve orada toplantıya katılarak hakaret ve saldırı girişiminde bulunulanlara geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, olayı şiddetle kınıyoruz.”