Günümüzde üniversite eğitimi alabilmek iyice zorlaştı.

Hele de memleketlerinden uzak, gurbette üniversite eğitimi görebilmek çok daha zor.

KYK Yurtlarındaki durum malum.

Her öğrenci kalamıyor.
Ev kiraları ise almış başını gidiyor.

İşte böyle bir ortamda üniversite öğrencilerinin imdadına çeşetle kurum ve kuruluşlar yetişiyor.

Verdikleri karşılıksız burslarla öğrencilere biraz olsun destek olmaya çalışıyorlar.

***

Eskişehirde burs veren çok sayıda dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşu, hemşeri dernekleri var.

Bunlardan biri de kısa adıyla ESVAK olan Eskişehir Mezunları ve Eskişehir’den Yetişenler Vakfı.

Eskişehir’de öğrenim görenlerin, kendilerinden sonra okuyacak öğrencilere destek olmak için 30 yıl önce kurdukları bu vakıf. bir yemek organizasyonu düzenleyerek bursiyer ve kurucuları bir araya getirdi. Organizasyonda, öğrencilik yıllarında ESVAK’tan burs alan, meslek hayatlarına atıldıktan sonra da yeni öğrencilere burs veren vakıf üyeleri deneyimlerini paylaştı.

***

Vakfın adından da anlaşılacağı üzere; Eskişehir’de 1980’li yıllarda öğrenim gören bir grup arkadaş, meslek hayatlarına atıldıktan sonra da görüşmeye devam etti. Uzun yıllar boyunca süren arkadaşlıklarının ardından bir araya geldikleri sohbetlerde geçmiş günler hakkında sohbet eden arkadaşlar, yaşadıkları zor dönemleri de hatırlayarak, kendilerinden sonra eğitim görecek öğrencilerin zorluk çekmemesi için neler yapabileceklerini düşünerek, 1993 yılında bir vakıf kurmaya karar verdi.

Yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren vakfın burslarıyla eğitim hayatını tamamlayıp, iş hayatına başlayan bursiyerler, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılırken, şimdinin burs verenleri oldu. Merkezi Ankara’da bulunan vakfın Eskişehir’de açılan şubesi de bir yemek organizasyonu düzenleyerek, Eskişehir’de burs yardımı alan öğrenciler ile vakıf üyelerini bir araya getirdi.

***

Yapılan yemek organizasyonuna katılan ESVAK Genel Başkanı Sedat Rıfat Doyum, bu vakfın büyüyerek, daha fazla öğrenciye ulaşması için çalıştıklarını söyledi. Doyum, “Bizler 40 yıl önce Eskişehir’de okumuş öğrencileriz. Eğitimimizi burada gördük, bu topraklarda yetiştik ve Türkiye’ye dağıldık. Hatta dünyanın çeşitli yerlerine giden arkadaşlarımız da var. Bu arkadaşlarımızla temasımız hiç kopmadı çünkü bizler 12 Eylül ihtilalinden önce okuyan nesiliz. O zaman müthiş bir arkadaşlık ve dostluk oluştu. O bağ kopmayınca bundan tam 30 yıl önce bu vakfı kurmayı düşündük. Biz bu vakfı kurarken, bizim okuduğumuz sıralarda şu anda okuyan öğrencilerin müşküle düşmemeleri için kurmayı düşündük. Çünkü biz öğrenciyken çok müşkül durumlara düştük. ‘ Onlar da okullarını başarıyla bitirsinler’ diye düşündük. Bugün, ESVAK’ın eğitimine yardım ettiği çocuklar, kendilerinden sonra okuyanlara yardım etmeye başladı.

***

Çeşitli dernek, vakıf ve kuruluşların yaptıkları destekler anlamla ama ESVAK’ın yaptığı bu destek çok daha anlamlı.