Zaman zaman Belediyelerden dolandırıcılık konusunda uyarılar geliyor.

Daha çok Büyükşehir, zaman zaman da Odunpazarı Belediyelerinden geliyor bu uyarılar.

Belediyelerin bu uyarıları yapmasındaki amaç da üst kademe bürokratların isimleri kullanılarak dolandırıcılık yapmak istenmesi.

Büyükşehir Belediyesi yine geçtiğimiz gün bu konuda bir uyarı daha yaptı ve şöyle dedi.

“Belediye bürokratlarımızın isimlerini kullanarak, maddi yardım talebinde bulunan dolandırıcılar için kıymetli halkımızı bir kez daha uyarmak istiyoruz. Söz konusu kimliği belirsiz kişi veya kişiler, kendilerini Eskişehir Büyükşehir Belediyesi üst kademe bürokratı olarak tanıtmakta ve maddi yardım isteğinde bulunmaktadırlar. Telefonla bu tür isteklerde bulunanların Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile kesinlikle hiçbir ilgileri yoktur. Belediyemizdeki hiçbir bürokrat ya da çalışanın telefon ya da başka kanallarla farklı yardım isteğinde bulunmaları mümkün değildir. Kendilerini telefonla arayarak, Büyükşehir Belediyesi adına sosyal yardım, sponsorluk ya da başka türlü destek ve isteklerde bulunanlar kesinlikle dikkate alınmamalı, gerekirse Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmalıdır.”

Her konuda dolandırıcıların arttığı bu ortamda çok dikkat etmek gerekiyor.


EMEKLİ İKRAMİYELERİ

Emeklilere bir süredir iki dini bayramda emekli ikramiyesi veriliyor.

İlk kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği bayram ikramiyesi konusunda iktidar kanadı karşı çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun iki bayramda bin 500’er liradan 3.000 TL bayram ikramiyesi vereceğini söylemesine karşın iktidar “Nereden bulacaksın” diye sormuştu.

Daha sonra kendisi 1000 TL olarak vermişti.

Aradan geçen süreçte sadece 100 lira zam yapılan bayram ikramiyeleri şimdilerde yeniden gündemde.

İktidar önümüzdeki Ramazan ve kurban Bayramları için ikramiyeleri 2000 liraya çıkardı.

Ancak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu kez el yükseltti ve bayram ikramiyelerini asgari ücret düzeyinde yani 8 bin 500 lira yapacağını açıkladı.

Hatta geriye dönük ödeme de yapacağını belirterek, Kurban Bayramında emeklilerin hesaplarına 15 bin TL yatacağını ifade etti.


***


Bunun üzerine sosyal medyada çeşitli espriler de dolaşmaya başladı.

Emekliler için Kurban Bayramında menemen mi, yoksa kavurma mı yemeyi oylarıyla tercih edebilecekleri yazılmaya başlandı.

Kılıçdaroğlu’nun bu rakamları açıklamasından sonra yine iktidar kanadından “Nereden bulacaksın” soruları yükseldi.

Kılıçdaroğlu ise israfı kısarak bu kaynağı bulacağını açıkladı.

Öyle ya verenler babalarının cebinden mi veriyor?

Mevcut iktidarın israflarının önüne geçilerek pekala bu kaynaklar yaratılabilir.