CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Alpu’nun Bozan Mahallesi ile Beylikova merkezde çiftçi ve besicilerle bir araya geldi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Alpu’nun Bozan Mahallesi ile Beylikova merkezde çiftçi ve besicilerle bir araya geldi.

Yağışlı hava Eskişehir’i tekrar etkisi altına alacak Yağışlı hava Eskişehir’i tekrar etkisi altına alacak

Bozan’da besicilik yapan Lütfi Selki artan yem fiyatlarına isyan ederken, yem fiyatlarına 20 günde 3 kez zam yapıldığını söyledi. Süte yapılan zammın maliyetleri karşılamadığını söyleyen Selki, “152 liraya aldığımız yem şu anda 212 lira oldu. Sütü verip  yem alıyordum, artık bıraktım. Çünkü verdiğim yem sütü kurtarmıyor. Süte zam gelince döndürürüz dedik, ama yeme yapılan zam sütü geçti. Bir çuval yeme birden 60 lira zam gelir mi? 20 gün içinde yeme 3 defa zam geldi. Yem 200 lira oldu. Verdiğimiz sütten Ekim ayının parasını yeni alacağız. Kasım, Aralık ayı paraları içerde. Böyle iş döner mi?” dedi.  Çakırözer, Bozan’da kahvelerde şekerpancarı üreticileri ile de bir araya geldi. Şeker pancarı üreticileri ise artan gübre fiyatlarından dert yanarken, geçen yıl açıklanan 420 liralık şeker pancarı alım fiyatının maliyetleri karşılamadığını söyledi.

Üreticiler geçen yıl açıklanan şeker pancarı fiyatında yüzde 70 kayıp olduğunu söylerken, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Önümüzdeki yaz Mart, Nisan ayında gübre atmaya başlayacağız. Şu an üre gübresinin tonu 10 bin 500 lira. 1 ton, 700 kilo pancara sadece 1 tane dab gübresi alabiliyorsun. Geçen yıl 1 tona 1 ton gübre alabiliyorduk. Yüzde 70,  yani 700 kilo pancar kaybımız var. Onun için ek fiyat istiyoruz. Gübremizi geçen yıl ki fiyattan verseler sıkıntımız yok. Dolar ve euro  artınca girdilerimiz de yüzde 70 arttı. Geçen yıl  420 lira açıklanan pancarın taban fiyatı yüzde 70’i eridi. Alacağımız paranın 280 liranı gitti. Sadece 120 lira para kaldı. Pancar üreticisine 700-800 lira vermesi lazım ki bizi kurtarsın. Yoksa seneye pancar eken de olmaz!”

Besici ve şeker pancarı üreticilerini dinleyen Çakırözer, “Gündüzler Mahallemizde de, Beylikova’da da çiftçimiz, besicimiz zor durumda! İnsanlar  artık üretemeyeceğiz diyor! Tarım tüm dünyada stratejik sektör. Çiftçilerimize belli bir gelirin devlet tarafından garanti edilmesi lazım, her türlü desteğin verilmesi lazım. Yoksa önümüzdeki yıllarda tarım yapan çiftçi de kalmayacak, sofralarımıza koyacak aşımız da olmayacak” dedi.