Fransız Büyükelçi Magro ile beraberindeki heyetin katıldığı toplantıda, sanayi, inovasyon ve tarım alanında işbirliği için yapılabilecekler değerlendirildi.

ETO’da gerçekleşen ve Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Hervé Magro ile beraberindeki heyetin katıldığı toplantıda, Eskişehir ve Fransa arasında sanayi, inovasyon ve tarım alanında işbirliği için yapılabilecekler değerlendirildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi 4 Öğretim Elemanı alıyor İzmir Ekonomi Üniversitesi 4 Öğretim Elemanı alıyor

Eskişehir Ticaret Odası’nın üyelerinin ticaretlerini geliştirmek için yurt dışı temaslara ve işbirliğine önem verdiğini dile getiren Başkan Metin Güler, oda olarak bu kapsamda 23 ülke ile işbirliği yaptıklarını ve Fransa Büyükelçiliğiyle sağlanan vize kolaylığı anlaşmasının devam ettiğini kaydetti. Vize Kolaylığı protokolü çerçevesinde ETO’nun referansıyla 1635 üyenin uzun soluklu vize aldığını belirten Güler, dış ticareti geliştirmek için yabancı ülkelerin sivil toplum kuruluşları ve odalarının yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu ile de temaslarının sürdüğünü ifade etti. Üyelerinin Fransa ile ticaretlerini geliştirmek adına da bir dizi faaliyet yürüttüğünü kaydeden Güler, Fransa’da gerçekleşen ve tarım, yan sanayi, otomobil ve gıda sektörlerinde düzenlenen fuarlara üyelerin katılmasını sağladıklarını söyledi.

Toplantıda konuşan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Hervé Magro, ETO’nun Fransa Büyükelçiliği ile sürdürdüğü vize kolaylığı anlaşmasına atıfta bulunarak, Eskişehir Ticaret Odası ve Fransa Büyükelçiliği arasında vize konusunda güvene dayalı güçlü bir işbirliği olduğunu dile getirdi. Eskişehir ile sanayi başta olmak üzere inovasyon ve tarım alanında da işbirliği yapabileceklerine dikkat çeken Magro, Türkiye’nin de imzaladığı Paris Anlaşması çerçevesinde sanayicilere ve onlarla iş yapan yan sanayi firmalarına yeşil ekonomi kapsamında büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti.