Son yapılan yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehir, il ve ilçelerde CHP’nin çok sayıda Belediyeyi kazanmasından sonra “Bunlar bir işi beceremezler” tezi çökmüş oldu.

Eskişehir  çeyrek asıra yakın zamandır, sosyal demokrat görüşe sahip bir Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor.

Başkan Büyükerşen, bu sürede başarılı bir Belediye Başkanlığı süreci yürütürken, akademik kariyeri de onu hem yurtiçinde hem de yurt dışında daha karizmatik hale getiriyor.

Eskişehir’i şimdilik bir kenara koyalım, yazının ilerleyen bölümlerinde tekrar döneceğim.

***

Çeyrek asırdır İslami gelenekten gelen partiler tarafından yönetilen İstanbul ve Ankara’nın son yerel seçimden sonra nasıl değişimlere uğradığını, yönetim anlayışının nasıl halktan yana döndüğünü hep birlikte gördük.

CHP’li Belediyelerin başarısı, CHP’nin genel siyasi durumuna da yansıdı ve sürekli artan bir teveccüh ile karşı karşıya.

Yapılan anketlerde CHP ile AKP arasındaki makasın kapandığı hatta CHP’nin biraz öne geçtiği de görülüyor.

Bunda CHP’li Belediyelerin yönetim anlayışı etkili oluyor.

Ayrıca iktidar tarafından başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere CHP’li belediyelerin hizmetlerinin engellenmesinin de etkisi olduğu görülüyor.

***

CHP’li Belediyelerin pandemi dönemindeki çalışmaları da vatandaş tarafından görüldü.

Hatta vatandaşa yapılan yardımlar, yapılmak istenen yardımların önünün kesilmesi, toplanan yardım paralarına el konulması bunlar iktidara eksi puan olarak yazdı.

Tüm bunlardan sonra iktidar partisinin sürekli oy kaybında olduğu görülüyor.

Siyasi tartışma programlarının çoğunda bu gidişattan söz ediliyor.

***

CHP’li Belediyelerin rutin belediye hizmetlerinin yanı sıra vatandaşın sorunlarıyla da yakından ilgilenmesi, kültür-sanat çalışmalarına ağırlık verilmesi, çiftçilere tanınan imkanlar puanların artmasına da neden oluyor.

Son olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi,  2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ilçelerde öğrencilere kırtasiye malzemesi desteğine başladı. Kırtasiye malzemelerini alan veliler, eğitime verdiği destek dolayısıyla Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ettiler. 

Okul çağındaki çocuklara içinde defter, kalem, cetvel gibi okul malzemeleri bulunan bir çanta hediye eden Sosyal Yardımlaşma Şube Müdürlüğü ekipleri, başarı dileklerini de iletiyor.

İşte tüm bunlar yukarıda da belirttiğim gibi “Bunlar bir iş beceremezler” tezini de çöpe atmış oluyor.