Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Ünlüce, 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarını ve çalışmalarını değerlendirdi. Seçim sürecine 10 Ocak’ta başladığını hatırlatan Başkan Ünlüce, ‘‘Hep beraber sahadaydık. Hep yükselen bir ivme vardı. Sahada bize karşı çok olumlu bir hava görüyordum. Anketlere göre de ilk gelen ankette yüzde 4 öndeydik. Seçime 2 hafta kala yüzde 8 öne geçtik. Son birkaç gün kala yüzde 9’a kadar çıkmıştı. Ben sahada daha büyük bir teveccüh olduğunu görüyordum. Bizzat aday olarak geçirdiğim ilk seçim süreci bu. Anket mi saha mı doğru söylüyor derken, saha doğru söylüyormuş. Müthiş bir ilgi vardı. Ciddi bir Eskişehir ittifakı oluşuyordu. Birçok kişiden ‘Daha önce şu partiye oy verdim, bu kez size oy vereceğim’ sözünü duydum. Seçim sonuçları açıklandığında bu bizim için çok sevindirici oldu. Tüm Eskişehirlilere sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Her iki kişiden biri bize oy verdi. Oy veren vermeyen herkes için aynı sorumluluğu hissediyoruz. Herkes için çalışacağız. Uçuk kaçık projelerimiz yok. Hepsi şehrin ihtiyacını karşılayan projeler. Hızlıca yapmaya başlayacağız bayramdan sonra’’ diye konuştu.

TRAMVAY SAATLERİ UZAYACAK’

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ünlüce, ilk önce hangi projeyi hayata geçireceklerini yönelik bir soruyu yanıtlayarak, ‘‘77 projenin 10-15 tanesi hemen başlayabileceğiz projeler. Bazıları birkaç ayda, bazıları 3-5 yılda bitebilecek projeler’’ dedi. Toplu ulaşım ile ilgili soruları da yanıtlayan Ünlüce, ‘‘Öğrencilerin ve gençlerin bu konuda talepleri var. Öğrenciler için abonman uygulamasını 19 Mayıs’ta başlatmayı planlıyoruz. Tramvay saatlerini de gece 02.00’a kadar uzatmak için çalışmalar yapıyoruz. 05.00’e kadar da belirli aralıklarla otobüsler koyarak böyle bir uygulama yapabiliriz’’ dedi.

‘HALK LOKANTALARI AÇACAĞIZ’

İstanbul’daki Kent Lokantaları’nın bir benzerini Eskişehir’de açacaklarını belirten Ünlüce, ‘‘Halk Lokantaları açacağız. Burada vatandaşlar uygun fiyatlardan yemek yiyebilecekler. Bunu tabii ki esnafa zarar vermeden yapacağız. Halk Ekmek’te uyguladığımız stratejide olduğu gibi bir yüzde belirleyeceğiz ve bu yüzdeye uygun hareket edeceğiz’’ dedi. Halk Et projesi ile ilgili de çalışmalara başladıklarını aktaran Ünlüce, ‘‘Eskişehir Ticaret Borsası’nın Entegre Et Tesisi ile ilgili bir çalışması varmış. Onların projesine ortak mı olacağız yoksa kendimiz mi bir proje yapacağız, bayramdan sonra hemen oturup bunun planlaması yapılacak. Entegre Et Tesisi işi uzun sürerse önce Halk Et marketi açıp, tesisi daha sonra da yapabiliriz’’ diye konuştu.

‘TÜM SAATLERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR’

Online olarak su yükleme ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Ünlüce, ‘‘Bu konuda zaten ESKİ şu anda çalışıyor. Bunun hayata geçmesi için tüm saatlerin yenilenmesi gerekiyor. O saatlerin de bir ücreti var. Bunu vatandaşa daha az yansıtmak için çalışıyoruz. Bundan sonraki aboneliklerde yeni saatler kullanılacak. ‘Ben online yükleme yapabilmek için saatimi değiştirmek istiyorum’ diyen vatandaşlarımıza da bu hakkı sunacağız’’ ifadelerini kullandı.