İstanbul Sanayi Odası, her yıl Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu açıklar.

Bu listeye girmek firmalar için önemlidir.

Türk Sanayisinin lokomotifi durumunda olan İstanbul’dur ve bu listeye de çoğunlukla İstanbul’dan firmalar girer.

Ancak Anadolu’da da büyük firmalar var elbet.

Oralardan da listeye girmek önemlidir.

***

Son yıllarda Eskişehir’den ilk büyük 500 arasına giren firmaların sayısı giderek artıyor.

Tabi bu listeye merkezi Eskişehir olan firmaların girmesi önem taşıyor ve bu firmalar ne kadar çok olursa o il için önemli gösterge sayılıyor.

Bu yıl Eskişehir’den, merkezi Eskişehir olan Eti Gıda, Renta Elektrikli Ev Aletleri, Tusaş Motor Sanayi, Europen, Yurtbay Seramik ve Alp Havacılık firmaları listeye girdi.

***

Merkezi Eskişehir’de olmayanlarla birlikte Eskişehir’de üretim tesisi bulunan ve Eskişehir merkezli 18 sanayi kuruluşu şu şekilde belirlendi.

Ford Otomotiv A.Ş., Arçelik A.Ş., Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş., Modern Oluklu Mukavva Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş., Pınar Süt Mamulleri Sanayii A.Ş. Renta Elektrikli Ev Aletleri San. ve Dış. Tic. LTD. ŞTİ, Tusaş Motor Sanayii A.Ş., Yorglass Cam San. ve Tic. A.Ş., Konveyör Beyaz Eşya ve Otomotiv Yan San. Tic. A.Ş., Europen Endüstri İnşaat San. ve Tic. A.Ş., Yurtbay Seramik San ve Tic. A.Ş., Türkiye Raylı Sistemler Araçları Sanayii A.Ş., İzocam Tic. ve San. A.Ş., Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş.

***

Bu firmaların hepsi de ülke ekonomisinin yanı sıra kent ekonomisine de katkı sağlıyor, üretim ve istihdam yaratıyor.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, İSO 500 sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunurken, sıralamaya giren tüm firmaları kutladı. Başkan Küpeli, “İSO 500 sıralamasında 2021 yılında 17 sanayi kuruluşu yer almıştı. Bu yıl açıklanan listede Eskişehir'de farklı lokasyonlarda ve Eskişehir OSB'de üretim yapan 18 sanayi kuruluşunun yer aldığı görülüyor. Sıralamaya giren tüm firmalarımızı şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine, ihracatına ve istihdamına sağladıkları büyük katkılardan dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Sıralamaya giren tüm firmalarımızla gurur duyuyoruz” dedi.