Bayram dönemini değerlendiren Aktar Ömer Faruk Tezcan, köftelik ve sucukluk baharata olan talebin azalmasına karşın çiçek bamyasına olan talebin arttığını söyledi. Tezcan, “Çiçek bamyasına talep oldu. Köfte ve sucuk baharatına talep olur diye düşünüyorduk ama bamyaya yönelim oldu. Yeni mahsul çıkmadı bamyanın fiyatı şu anda uygun olduğu talep de gördü. Yeni mahsul çıktığında fiyatında yüzde 50 civarında bir artış yaşanabilir. Bamyanın fiyatı bin 300 lira müşteri de talep gösterdi. Beklediğimizin üstünde bir hareketlilik oldu. Fiyat artar ama gurbetçilerin gelişi satışımızda eksilme olmayacaktır diye düşünüyorum. Sucuk ve köftelik baharat satışımız bu Kurban Bayramı’nda yüzde 50 civarında azaldı. Örneğin 100 kilogram sucuk ya da köftelik baharat satarken bu miktar 50 kilogramda kaldı. Bu durumda sıcaklar etkili oldu. İnsanlar tatili tercih etti. İnsanları uğraştırıcı işlerde işlerimiz azaldı” sözlerini kaydetti.

‘YAZIN BİBERE KIŞIN PATLICANA TALEP VAR’

Yeni mahsul kuru sebzelerin tezgahlardaki yerini almaya başladığını söyleyen Tezcan, Kuru ürünlerde en çok biberin talep gördüğünü belirtti. Tezcan, “Kuru sebzelerde yeni mahsullerin çoğunluğu geldi. Biber, kabak, acur, fasulye kapya biberi gibi ürünleri getirdik. Sadece patlıcanları bekliyoruz. Kuru patlıcanda da yeni mahsul yakın zamanda gelecek. Şu anda yeni mahsul ürünlerde fiyat değişimi yok. Geçen senenin son mahsulü ile aynı fiyatta. İlerleyen zamanlarda zam gelecek. Özellikle patlıcan da zam bekliyoruz. 1 ay içerisinde kuru patlıcanlar geldiğinde yüzde 25 civarında bir zam bekliyoruz. Kuru biber Gaziantep’ten geliyor. Bir dizi biber 50 adet var. 150 liradan satıyoruz. Dolmalık kuru bibere, acur ve kuru sivri bibere çok fazla talep oluyor. Yazın bu saydığım ürünler talep görürken kışın patlıcana daha fazla talep oluyor” ifadelerini kullandı.

‘GURBETÇİLERİN KURU SEBZEYE İLGİSİ DÜŞÜYOR’

Gurbetçilerin kuru sebzeye gösterdiği talep ile ilgili bilgi veren Tezcan, geçmiş yıllardaki göre gurbetçilerin talebinde azalma yaşandığını söyledi. Tezcan, “Gurbetçilerin talebi azalmaya başladı. 2 yıl öncesine kadar, çok fazla talep gösteriyorlardı. Geçen sene yarı yarıya düştü. Bizim yorumuz gurbetçiler daha mal götürmeye başladı. Valiz ile ilgili yük sıkıntıları çok fazla artmaya başladı. Kuru sebzelerde azalıyor daha çok baharat ve bakliyata yöneliyorlar. Fiyatların uygunluğu cazip de gelebilir zaman içerisinde göreceğiz” dedi.

Editör: Onur Şentürk