Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde hediyelik eşya satışı yapan Yurttekin Karagül, Kurban Bayramı’nda normal güne göre yoğunluk yaşamalarına Ramazan Bayramı’nda yaşadıkları yoğunluğun ancak yarısı ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Kurban Bayramı 2

Karagül, “Bayram ile ilgili beklentilerimiz yüksekti. Ramazan Bayramı çok güzel geçti.  Deniz sezonun açılmış olması Eskişehir’e olan ilgiyi azattı. Bayram bütün beklentilerimizi karşılamadı. Yine de bayramda iyi ciro yaptık ama beklediğimiz kadar olmadı. Ramazan Bayramı’nda daha deniz sezonunu açılmamıştı, daha iyi ziyaretçi aldık. Normal güne göre işlerimizde yüzde 100 artış vardı ama Ramazan Bayramı’na göre de işlerimiz yüzde 50 düşük kaldı. Eskişehir’deki turizm potansiyeli her geçen gün artıyor. Yaz sezonunda insanlar sahil kenarına kaçtığı için insanlar, Eskişehir’e rağbet azalıyor. Temmuz, Ağustos aylarında gurbetçi vatandaşlarımız Eskişehir’e geldiklerinde bizim işlerimizi hareketlendiriyorlar. Asıl sezonumuz olan Eylül’e kadar durgunluk olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Kurban Bayramı 3

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde ev yapımı şerbet ve limonata satışı yapan Zeliha Yüncü, Kurban Bayramı’nda Ramazan Bayramı’ndaki yoğunluğu yaşamadıklarını kaydetti. Yüncü, “Reyhan şerbetinin içinde reyhan, tarçın, limon, şeker var. Kendimiz yapıyoruz, hazır şerbetler gibi çok tatlı değil ferah bir tadı var, doğal bir şerbet bizim ürünümüz. Limonatayı kendimiz yapıyoruz.  Turistler çok memnun oluyor, şişelerle alıp götürüyorlar. Geçen Ramazan Bayramı yoğundu, ama bu bayram biraz zayıf kaldı. Ekonomik iyi durumları iyi olanlar gelebilir, bu yaz yoğun olur mu bilmiyorum” diye konuştu.

Editör: Onur Şentürk