Naci Erdemli, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mazot desteğine benzer bir desteği Büyükşehir'den de beklediklerini dile getirdi.

Mazot fiyatlarının yüksekliğinden dolayı dert yanan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırları içerisinde faaliyet gösteren üreticilere sağlayacağı mazot desteğine benzer bir desteği Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerden beklediklerini dile getirdi.

Kar yağışı kimilerine eğlence, kimilerine ise çile oldu (VİDEO HABER) Kar yağışı kimilerine eğlence, kimilerine ise çile oldu (VİDEO HABER)

Ankara Büyükşehir Belediyesi bugün aldığımız bir habere göre il sınırındaki üreticilere mazot desteğinde bulunacağını belirten Erdemli, “Bu destek kararı Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçmiş 17 Ocak’tan itibaren Başkent Kartı dağıtımına başlanacak. Biz de Eskişehir’deki belediyelerden bu şekilde bir desteği bekliyoruz” diye konuştu. Kurun düşmesine rağmen akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşanmadığına dikkat çeken Erdemli, “Litresi 14 liraya dayanan mazot çiftçimizin alamayacağı bir fiyata ulaştı. Mazota 4 ayda yüzde 88 oranında zam geldi. Ortalama büyüklükteki bir traktörün deposu 100 litre alıyor. 14 ile çarptığınızda bin 400 lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. Mazot fiyatlarının üreticiye nasıl yansıdığına dair değerlendirmelerde bulunan Erdemli açıklamaları şu şekilde sonlandırdı: “Traktör 8 saat çalıştığında 50 dekarlık bir alanı sürebilir. 1 dekar tarlanın işlenmesi için 10 litre mazot gerekir, bu da 140 lira bir maliyet demek. 100 dekar tarla sürmek isterse bu da 14 bin liralık bir gider anlamına geliyor. Biz bu maliyeti kaldıramayız. Çiftçi bu tarlayı ekemez, bu yüzden ürün alamayız. Biz mazot fiyatlarının aşağıya çekilmesini istiyoruz.”

(Ufuk Azbay)