(Bülent Özyazıcı) Etkinlikler protokol ziyaretleriyle başladı. İlk ziyaret Sivas Vali Yardımcısı İhsan Maskar’a yapıldı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer ve beraberindeki heyet ilk olarak Sivas Vali Yardımcısı İhsan Maskar’ı ziyaret etti. Genel Başkan Yılmaz Karaca ziyarette, “Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak meslektaşlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 yıl önce Sivas kongresinin 100’üncü yılında 100’ün üzerinde gazeteciyle Sivas’taydık, bugün de Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde yine 100 civarında gazeteciyle Sivas’ta olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu programı hazırlayan Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer ve yönetimine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Sivas Gazeteciler Cemiyeti başkanı Hakan Sezerer de, cemiyetin 30. Kuruluş yıldönümünde TGF Anadolu buluşmalarının Sivas’ta yapılmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Sivas Vali Yardımcısı İhsan Maskar da, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen gazetecileri bu anlamlı günde ağırlamaktan son derece mutlu olduk. Umarım şehrimizi beğenirsiniz ve yapacağınız toplantı verimli geçer” dedi. Vali Yardımcısı İhsan Maskar ayrıca Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin 30. Kuruluş yıldönümünü de kutladı. Genel Başkan Yılmaz Karaca Vali Yardımcısı İhsan Maskar’a teşekkür plaketi takdim ederken, Vali Yardımcısı İhsan Maskar da Başkan Karaca’ya Sivas’ın sembolü olan Çift Başlı Kartal tablosu hediye etti.

Anadolu basını 2

BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ BİLGİN’E ZİYARET

TGF heyeti daha sonra ise Sivas belediye başkanı Hilmi Bilgin’e bir ziyaret gerçekleştirdi. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, federasyon çalışmaları hakkında Başkan Bilgin’e bilgi verirken, basına desteklerinden dolayı da teşekkür etti. Sivas belediye başkanı Hilmi Bilgin de yaptığı konuşmada, basının önemine vurgu yaptı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gazetecileri Sivas’ta ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ortak gayemiz şehrimize ülkemize hizmet etmek, bu bir ekip işi. 4 Eylül’de de yapılan buydu. Şimdi de gayemiz bu. Basınla uyum içinde çalışıyoruz. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı şehirde Cumhuriyetin 100’üncü yılında sizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Genel Başkan Yılmaz Karaca, Başkan Hilmi Bilgin’e teşekkür plaketi takdim etti. Bu arada Türk dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından hazırlanan belgesel film gösterimi yapıldı.  İlk gün Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi gezilerek bilgi alındı.

SİVAS GEZİLDİ

Etkinlikler kapsamında Sivas Gezisi de düzenlendi. Atatürk’ün Sivas’a ilk gelişinde bir süre konakladığı İlk Adım Anıtı  ve Osmanlı döneminde savaş atlarının yetiştirildiği, şu anda da Hamidiye Kültür Bahçesi olarak kullanılan alan gezildi. Türkiye’de ilk olan Savaş Atları Müzesi ziyaret edildi. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nın ziyareti ardından Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde gazetecilere bölge tanıtıldı. Gece ise Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin 30. Kuruluş yılı gala yemeğiyle kutlandı. Kutlamaya BBP Genel Başkanı Mustafa Desticioğlu da katıldı. Yerel sanatçıların yer aldığı gala yemeğinde 30. Yıl pastası da kesildi.