Eskişehir’in Odunpazarı semtinde hepsi genelde orta büyüklükte mahalleler ve bu mahallelerin dar sokaklarında tarihi evler var.

Öyle çok uzak değil 15-20 yıl öncesine kadar bu evlerin çoğu yıkılıyordu.

Çünkü sit alanı olduğu için ev sahiplerine bir şey yaptırılmıyordu, yani çivi bile çakılmıyordu.

Sonra kuruluşundan itibaren Odunpazarı Belediyesi bu alana özel bir hassasiyet gösterdi ve tarihin yok olmasına izin vermedi.

Kurucu Odunpazarı Belediye Başkanı Ayhan Boyer’den başlamak üzere İsmail Haşim Ateş, Burhan Sakallı ve mevcut başkan Kazım Kurt, bu ilgi ve hassasiyetlerini bölge üzerinden hiç çekmediler.

***

Şimdi Odunpazarı eski evleriyle, müzeleriyle bir sanat mahallesi haline geldi.

Belediyelerin yaptığı müzelerin yanı sıra bu tarihi bölgeye sanatseverler de el atmaya başladı.

Buralardan aldıkları eski evleri restore ederek, gerek işletme haline gerek sanatsal faaliyetlerin sürdürüldüğü mekanlar haline getirdiler.

Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde pandemi nedeniyle faaliyetlerine mecburen ara veren Eldem Sanat Alanı’dır.

Mumcu Sokaktaki Dalyancı Konağı Eskişehir’in başarılı iş insanı ve sanatseveri Ali Eldem tarafından bir sanat alanı haline getirildi.

Açıldığından bu yana da çeşitli sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.

***

Daha önce de kendine ait işyerlerinin bazılarında önemli bir bölümünü Sergi Salonu haline getiren Ali Eldem, çok sayıda sergiye ve sanatsal faaliyete ev sahipliği yapmıştı.

İşte bunu şimdi Odunpazarı tarihi bölgesinde oluşturduğu Eldem Sanat Alanı’nda gerçekleştiriyor.

2018 yılında kurulan Eskişehir merkezli güncel sanat platformu Eldem Sanat Alanı, disiplinler arası işbirliğini teşvik eden programlarıyla, birlikte çalıştığı sanatçı, küratör, inisiyatif, tasarımcı ve araştırmacıların merceğinden bulunduğu zamana ve mekana dair ipuçları sunmayı amaçlıyor. Toplumun alışkın olduğu sesler yerine, sınıflandırılmalardan kaçınan bir söylevde bulunur. Toplumun acil sorunlarına değinir, eleştirel düşünceyi önemser. Düzenlediği etkinliklerle Eskişehir güncel sanat sahnesine katkıda bulunmayı hedefler.

Eskişehir'in Tarihi Odunpazarı bölgesinde, kapalı ve açık çeşitli sergileme alanlarına sahip 1000 m2’lik bir alana yayılan Eldem Sanat Alanı iki ayrı sergi mekanından oluşur. Tarihi Dalyancı Konağı alternatif  küratöryel pratiklere alan sağlarken, ekmek fırınından deneysel bir sanat alanına dönüştürülen “Fırın”, sanatçıların projelerini sansürsüz şekilde gerçekleştirdikleri, sanatçının liderliğinde yürütülen bir proje alanı olarak kullanılır.               

Eldem Sanat Alanı’nın kısaca tarifi böyle.

Tabi bütün bunları Eldem Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı sanatsever iş insanı Ali Eldem’in hayata geçirdiği kısa adı EKSAV olan Eldem Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Vakıf bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Kentin kültür-sanat hayatının canlanmasına ve ulusal anlamda tanınırlığına katkıda bulunmak ve eğitim alanında sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirmek üzere kuruldu.

***

Tüm bu oluşumun içinde başrolde bir isim daha var.

Ali Eldem’in kızı Esra Eldem Eli Kasavi.

Bütün sanatsal faaliyetlerle direkt ilgileniyor, ekibi de sağlam.

Eldem ailesinin de katkılarını unutmamak lazım tabi.