nebi-bey-2-4

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, kaybettikleri 28 Mayıs seçimleriyle ilgili ilk kez konuştu. Yerel seçimler öncesinde yol haritasını açıklayan Akşener, yenilgiyle ilgili CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu suçladı. "Ama ne yazık ki koltuğundan başka bir şeyi düşünmeyenlerle uğraştık. Tüm çabalarımıza rağmen 2023 seçimindeki yenilgiyi önleyemedik." diyen Akşener, yerel seçimlerle ilgili olarak, "İYİ Parti olarak kendi kadrolarımızla seçimde olacağız. Her birimiz ayrı ayrı seçimlere girelim. Biz varız!" ifadelerini kullandı. 

İşte Akşener'in konuşması

SEÇİMİN KAYBEDİLMESİ İÇİN ÇALIŞANLARA KARŞI DA MÜCADELE ETTİK

2023’te de milletin verdiği helal oyu miras bilerek seçim iradesine ipotek konulmayacağını anlatmaya çalıştık. Milletin olmadığı bir siyasetin başarılı olmayacağını söyledik, haykırdık. Milletimizin gerçeklerinden bihaber kimselere kaşı durduk. Biz adeta bu seçimin kaybedilmesine çalışanlara karşı da mücadele ettik. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminden kurtulmak, milletimize bir yol açmak istedik. Bu yolda hiçbir fedakarlıktan da kaçınmadık. Nefislerimizi kör odalara hapsettik. Ama nefsini öne koyanlarla uğraştık. Önce ben diyenlerle uğraştık.

 KENDİ KOLTUĞUNDAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEYENLERLE UĞRAŞTIK

Milletimizin geleceği için hepimiz şahsi çıkarlarımızdan vazgeçtik. Ama ne yazık ki koltuğundan başka bir şeyi düşünmeyenlerle uğraştık. Tüm çabalarımıza rağmen 2023 seçimindeki yenilgiyi önleyemedik. 3 yıl boyunca karış karış gezdiğimiz Anadolu’nun adaletsizlikten ne kadar yorulduğunu gördük. Ve aynı Anadolu’nun iki yumruk arasında sıkışmaktan ne kadar yorulduğunu gördük. Kürsümüze vatandaşları çıkardık iktidar ve diğerleri de duysun istedik. Değerleri yarıştırmaya, düşmanlıkları beslemeye değil kazanmaya odaklı olduklarını defalarca ifade ettik. Ne yaparsak yapalım kendimizi dile getiremedik. O yankı odalarında ihanetle suçlandık. Biz millet iradesini savunduğumuz için o yankı odalarında işbirlikçilikle suçlandık.

SEÇİMİN FATURASINI BİZE YIKMAYA KALKTILAR

Ben sustum, yüzde 60'la kazanırız diyenler susmadı. Seçimin faturasını bize yıkmaya kalkıştılar. Sayın Erdoğan karşısında seçimi açık ara farkla kazanacak iki aday çıkardık. Yaptığımız tüm kamuoyu araştırmalarında bu iki arkadaşımızın rahatlıkla Cumhurbaşkanı seçileceğini gördük. İl il yaptığımız ziyaretlerde milletin söyledikleri bu sözü doğruluyor.

ASIL SORUNU KENDİ SAFLARIMIZDA OLDUĞUNU GÖREMEDİM

Ben de milletimize bir söz verdim: 13.cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak dedim. Ben iktidarı sandıkta yenmenin yeterli olacağını düşündüm. Ama asıl sorunun kendi saflarımızda olduğunu göremedim. İki arkadaşımızın yollarını kapatanlara maalesef engel olamadım. 

Biz gerektiğinde yine ve yeniden Türk milleti kazansın diye her türlü fedakârlığı yapacağız. Bundan sonra bu fedakârlığından milletimizin faydalanacağından emin olacağız. Havadaki hiçbir söze inanmayacağız. 

ÜÇÜNCÜ YOL ÇIKIŞI

İttifak sisteminin bu yapısıyla Türk milletinin kazanması mümkün değildir. İYİ Parti olarak yeni anlayışa talibiz. Mesajı aldık dersimize iyi çalıştık. Yerel seçim genel seçim değildir. Toptancı bir anlayışla yerel seçimi bu niteliğinden uzaklaştırıp sayısal ittifaklara yönlendirirsek bu yereli ortadan kaldırmak olur. Yereli ortadan kaldırmak demokrasiyi ortadan kaldırmak olur. Başarıyı ilkesel anlaşma getiriyor. 2019'da bu teklifi biz götürdük ve başarılı olduk. İYİ Parti olarak kendi kadrolarımızla seçimde olacağız. Her birimiz ayrı ayrı seçimlere girelim. Biz varız! Yerelde teşkilatlar ortak çalışma yapabilir. Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu hadi her birimiz seçime ayrı ayrı girelim.