Eskişehir son 20 yılda inanılmaz miktarda bir yeşil alana kavuştu.

Bunda merkez belediyelerinin önemi ve katkısı büyük.

Önceki yıllarda komşumuz Bursa “Yeşil Bursa” olarak anılırdı.

Ancak bir Bursa’ya yaklaştığımız gibi geçmiş de olabiliriz.

Büyükşehir olsun, Odunpazarı olsun Tepebaşı olsun çok geniş miktarlarda park ve bahçe yaparak Eskişehir’in yeşil bir kent olma yolunda önemli mesafeler kat ettiler.

***

Tepebaşı Belediyesi geçtiğimiz gün yeşil alanlar ile ilgili bir açıklama yapta.

Kent yaşamı içinde önemli bir yer tutan parklar konusunda yürüttüğü çalışmalarla öncü bir belediyecilik anlayışı ortaya koyan Belediye ilçedeki 593 parkın yanı sıra yeşil alanlar ile kişi başına düşen yeşil alan miktarı da 12,15 metrekareye çıkararak ülkeye örnek haline geldi.

Tepebaşı Belediyesi, 2024 Mayıs ayı sonu verilerine göre yetki ve sorumluluğundaki 2 milyon 417 bin 327 metrekarelik 593 park adet alanı ile ilçe sakinleri için sağlıklı ve doğal yaşam alanları sundu. Türkiye genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı ortalama 8 metrekare iken Tepebaşı’nda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 12,15 metrekareye ulaştı.

***

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da Tepebaşı’nda gerçekleştirilen yeşil alan çalışmalarının başarıya ulaştığını belirterek, “Tepebaşı bölgemiz, bünyesindeki parklar ile vatandaşlarımız için önemli bir mola yeri, soluk alma noktası konumunda. Yeşil alan oranları ile zaten başarılı bir seviyede bulunan ilçemize yeni parklar yapmaya, mevcut parklarımızı da yenilemeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan parklarımız ile ilgili aldığımız geri dönüşler çok olumlu, insanımız yeşil alanları seviyor. Aynı zamanda çocuklarımızın da güzel ve sağlıklı biçimde vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak çok önemli. 2023’te 22 bin 865 metrekarelik 21 yeni parkı kent halkımızın hizmetine sunduk, yeşiller içinde bir kent hedefimize ulaştık. Tepebaşı, kendine yakışır, şık ve çağdaş yeşil alanları ile iftihar edilen bir bölge oldu, bunun için çok mutluyum” dedi.

***

Son zamanlarda Eskişehir’i gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerden duyuyoruz.

Eskişehir’in yeşil bir kent olduğunu söylüyorlar.

“Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden muhrumdur” demiş atalarımız.

Daha yeşil bir Eskişehir için Belediyelerimiz de çalışmalarını sürdürüyor.