Yerel siyasetteki hareketlilik sürüyor.

Bundan bir süre önce URAYSİM üzerinden siyasiler arasındaki karşılıklı atışmalar yapılmıştı.

Genel iktidar kanadı URAYSİM’i savunurken, yerel iktidar kanadı ise projenin yapılacağı alan konusunda dikkatleri çekmeye çalışmıştı.

Açıklamaların muhatapları ise AK Parti milletvekili Fatih Dönmez ile İl Başkanı Süleyman Reyhan idi.

Diğer taraf da Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile CHP Milletvekili İbrahim Arslan oldu.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in gündemi şu sıralar bir hayli yoğun.

URAYSİM tartışmalarının hemen ardından bir polemiğin içine daha girdi.

Önceki gün gelen bir açıklamada, İYİ Partililer ile Büyükerşen’in de katıldığı bir yemekte Büyükerşen’e destek açıklamalarının yapıldığı bildiriliyordu.

Basına servis edilen haber ve fotoğraflarda kimi eski siyasetçiler ile mevcutta siyaset yapanların desteğinden söz ediliyordu.

Siyasetçilerin İYİ Partililer olduğu belirtildi, ana dün İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, yaptığı basın toplantısında, yemeğe katılanların büyük bir çoğunluğunun İYİ Partili olmadığı, destek açıklamalarının da münferit olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

***

Destek açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını belirtti Edizgil, yemeğe katılanların da zaten yarıdan fazlasının geçmişte de partiye üye olmamış kişiler olduğunu kaydederek, “Bu kişilerin İYİ Parti ile uzaktan – yakından alakaları yoktur. Yemeğe iştirak eden katılımcıların yarıdan az kısmı ise bir dönem yolu partimizden geçen ancak herhangi bir sebepten dolayı istifa etmek zorunda kalan, yani kendi elleriyle İYİ Parti’yle ilişkisini kesen kişilerdir. Dolayısıyla onlar da partimizi temsil etmemektedir. Son olarak katılımcıların çok küçük bir kısmı, geçmişte partimizde yöneticilik yapan, çeşitli sebeplerden dolayı artık yönetici olmayan, ancak İYİ Parti’ye üye olmaya devam edenlerdir” dedi.

***

Basın toplantısını yapan İl Başkanı Edizgil ve toplantıya katılan Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun açıklamalarından anlaşıldı ki, İYİ parti yerel seçimlere kendi logo ve adaylarıyla katılacak.

Bunu bir süre öncü Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu da açıklamıştı zaten.

Basın toplantısında bu bir anlamda teyit edilmiş oldu.