Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu Sözcüsü Selim Kurnaz, en son 23 Nisan’da üçüncü kez ertelenerek 15 Ağustos’a ertelenen Termik Santral Projesi’nin ihale sürecinin yeniden gündeme gelmesiyle ilgili konuştu.

Gözden kaçırmayın

Şampiyon Yusuf Açık'tan genç milli sporculara sağlık sigortası talebi Şampiyon Yusuf Açık'tan genç milli sporculara sağlık sigortası talebi

Yılda en az 6,3 milyon ton kömür yakacak olan termik santralin, 1,6 milyon ton kül ortaya çıkaracağını belirten Kurnaz,  tüm dünyanın kaçındığı termik santrallerin çevreye ve tarımsal üretime zarar vereceğini ifade etti. Halk Sağlığı Anabilim Dalı-Sağlık ve Çevre Birliği Türkiye Koordinatörlüğü tarafından yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliğinin en az 3 bin kişinin erken ölümüne yol açacağına dikkat çeken Kurnaz, şunları kaydetti: “Kentimize yapılması planlanan kömürlü termik santralin 35 yıl çalışacağı hesaplanırsa, ne yazık ki 3 bin 200 kişinin erken ölümüne sebep olacaktır. Sağlıklı yaşamak anayasal bir hak, sağlıklı olmanın ilk şartı ise temiz bir çevrede yaşamaktır. Çevre ve Yaşam Platformu olarak yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyor, kıymetli ovamızda ve kıymetli şehrimizde kömürlü termik santral istemediğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Kömürlü termik santral projelerini finanse eden kuruluşlara da sesleniyoruz. Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin.” Kurnaz ayrıca, son yıllarda hızlanan kömüre dayalı enerji politikaları ile kalitesiz ve kirletici etkileri yüksek olan linyitin halen rağbet görüyor olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ekonomik açıdan içinde bulunulan durumun, üretime dayalı ekonomik sistemin ne kadar da önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini vurgulayan Kurnaz, konuşmasını şöyle bitirdi: “TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO)’nun açıkladığı Türkiye’nin 2017 yılı Hava Kirliliği Raporu’na göre ise kıymetli şehrimiz havası en temiz iller arasında yer almıştır. Tüm bunlar düşünüldüğünde kömürlü termik santral gelecekteki yaşam kalitemiz açısından tehlike yaratacaktır. Platform olarak söz konusu süreci ilk gününden bu yana olduğu gibi bundan sonra da yakından takip edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.”