Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirmeye başladı.

Bunlardan en önemlisi Gündoğdu mahallesindeki dönüşümdür.

Bunun için projeler hazırlandı, inşaat firmalarıyla görüşmeler başladı.

İkinci konu ise tramvay ve otobüs saatlerinin gece seferleriydi.

Uzlaşma görüşmeleri ile tüm işlemleri tamamlanan ve uygulama aşamasına geçilen, Gündoğdu-1 Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etabı ve Gündoğdu-2 Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi B Etabı “Kat Karşılığı Yapım İşi İhaleleri” 5 ve 12 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

***

Ünlüce, “Bütün aşamaları belediyemiz bünyesinde hazırlanan kentsel dönüşüm projelerimiz ile şehrimizin yenilenmesine öncü olurken, mahalle kültüründen yana dönüşüm modelimizle daha güvenli, daha huzurlu ve daha mutlu bir kent hayalimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Şehrin yeni vitrini olacak, mahalleyi mekânsal ve sosyo-ekonomik açıdan geliştirerek çevresi ile bütünleştiren ve vatandaşların yaşam standardını yükseltmeyi hedefleyen bu projenin hayata geçmesiyle şehir girişinin bir bölümü daha da güzelleşecek.

***

Proje kapsamında toplam 885 adet konut üretilerek konut stoku güçlendirilecek.

Yeni yeşil alanlar, sosyal donatı alanları ile örnek bir proje olacak. Porsuk Çayı’nın doğusunda, tıpkı batı kısmındaki Kanlıkavak Parkı’na benzer bir tasarıma sahip 42 bin metrekare yeşil alan kente kazandırılacak.

Yine proje içinde, 2 adet Kültür Merkezi ve 1 adet Belediye Hizmet Binası ile sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirileceği yeni tesisler olacak.

Ayrıca ulaşım noktasında 19 Mayıs Caddesi’ni Borsa Caddesi’nin devamında Cumhuriyet Bulvarı ile bağlayacak yeni bir cadde açılarak kent içi ulaşım kolaylaştırılacak.

Bölgeye uzatılacak tramvay hattı ise yeni yapılacak Gündoğdu Köprüsü ile çevre yolunun üzerinden geçerek mahallenin tamamına hizmet verecek.

***

Özellikle üniversite gençliğinin seçim öncesi Ayşe Ünlüce’den bir istekleri vardı.

Gece tramvay ve otobüs sefer saatlerinin uzatılması.

Bu konuda Ünlüce gerekli çalışmaları yaptı ve dünden itibaren hayata geçirildi.

Buna göre SSK yönünden otogar yönüne saat 02.45’e kadar tramvay bulmak mümkün olacak.

Otogar’dan SSK yönüne de saat 02.00’ye kadar tramvay ve otobüs bulmak mümkün olacak.

Gençler bu kararı memnuniyetle karşılayacaklardır çünkü öncelikle onların isteğiydi.

Ayrıca gecenin geç saatlerinde Otogar ya da Gar’a gitmek isteyenler de erkenden gidip beklemek ya da yüksek taksi ücreti ödemekten kurtulmuş olacaklar.

Uygulama dünden itibaren başladı, umarız aksamadan yürütülür.