İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, basın açıklamasında verem hastalığı, hastalığın bulaşma evresi ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgileri aktardı.

Hacamat ile hasta yapıcı toksinlerden kurtulmak mümkün mü? Hacamat ile hasta yapıcı toksinlerden kurtulmak mümkün mü?

İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’nin ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, verem hastalığı, hastalığın bulaşma evresi ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgileri aktardı.

Bilge, günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğunu ve insanların yüzde 5-15’nin yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunduğunu aktardı. Verem mikrobunun, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaştığını söyleyen Bilge, ‘‘Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikayetleri ortaya çıkar. İki-üç haftadan uzun süren ve antibiyotik tedavisine rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte veremden şüphelenmek gerekir’’ dedi. Bilge, verem tedavisinde kullanılan ilaçların ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verildiğini ve ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan verem hastalarına nakdi yardım da verildiğini belirtti. Bunun yanı sıra verem hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi verildiğini aktaran Bilge, verem hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıların dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilip gerekli tetkikleri yapılabileceğini söyledi.

Tedavinin en az 6 ay sürdüğünü ifade eden Bilge, ‘‘İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi denilir’’ şeklinde konuştu. Veremin dünya genelinde en çok ölüme neden olan ilk 10 sebepten biri olduğunu belirten Bilge, toplumdaki hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Verem Savaşı Dispanserine başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamalarının önemini vurguladı.