28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinde vatandaşları sandığa çağıran siyasiler ve belediye başkanları birleşerek kazanacaklarına vurgu yaptı.

‘HER YER ESKİŞEHİR OLSUN’

Toplantıda açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Recep Taşel, “Erdoğan seçilemedi. Bakanları milletvekili adayı yaparak eşitsiz bir şekilde yarış yapmasına rağmen net bir ifadeyle Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilememiştir. 28 Mayıs’ta önümüzde bir yol var. Millet İttifakı olarak Eskişehir’de nasıl 4 milletvekiline sahip olduysak. Eskişehir’den Türkiye’nin her köşesine büyük bir enerjiyi yansıtmamız gerekiyor. Hiçbir şekilde umutsuzluğa kapılmayın. Umudumuz yüksek. Hiçbir şey için genç değil, 8,5 milyon yurttaşımızı ikna edip sandığa getireceğiz. İki aday yarışıyor, ya otokrasi kazanacak ya da demokrasi kazanacak. Demokrasinin kazanması için mücadele edeceğiz. Her yer Eskişehir olsun istiyoruz” dedi.

‘ÇOK ÇALIŞMALIYIZ’

Taşel’in ardından katılımcılara seslenen Deva Partisi İl Başkanı Masun Güler,  “14 Mayıs seçimleri ülkemize hayırlı olsun. Gereken sonucu alamadık. 10 gün zamanımız var, elimizde çok malzeme var. Malzemeyi iyi değerlendirirsek, Kılıçdaroğlu’na kesinlikle kazandırırız. 10 günde sonuna kadar çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘ONLAR ÇALMAYA DEVAM DİYOR’

Katılımcılara hitap eden Demokrat Parti İl Başkanı Hüseyin Özcan, “Biz diyoruz ki durmak yok çalışmaya devam! Onlar diyor ki durmak yok, çalmaya devam! Adınızın ak olması yetmez alnınız da ak olsun. Bunlar çalmak üzerine kurdukları sistemi hala devam ettirmeye çalışıyorlar. İnsanlar kızgın, kırgın, sinirli. Biz bu kızgınlıkla bu işi başarırız. Sandıkların açılışında oy çalmaları çok zor. Oyu YSK’da tutanakları bilgisayara geçirirken çalıyorlar. Bunlar bir kez daha kazanırsa ya nefes aldığımız havayı çalarlar. Ya da oksijenimizi satarlar. Hiçbirimize siyaset yapma şansı vermezler. İşimiz çok, vaktimiz az. Herkes birilerini ikna etmek zorunda. İnsanlık vazifemizdir. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN DURUMUNU GÖRÜN’

Yaptığı konuşmada tartışmadan uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Gelecek Partisi İl Başkanı Mahir Sayın, “Bir kişi ikna edin. Seçimlerle ilgili senaryolar yazılıyor. Yüzde 52 ile Kemal Beyin kazandığı söyleniyor. Bunları unutalım arkadaşlar. Bu tartışmalarla enerjimizi boşa harcamayalım. Seçimi çok kolay bir şekilde alacağımızı düşünüyorum. Tartışmadan uzak durmalıyız. AK Partili, MHP’li kardeşlerime seslenmek istiyorum. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumu görün. Milliyetçi duygularınızla birilerinin alay etmesine izin vermeyin” sözlerini kaydetti.

‘İLK DEFA SEÇİMİ KAYBETTİLER’

Sandıklara gidilmesi gerektiğine dikkat çeken İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, “14 Mayıs’ta bir seçimi daha geride bıraktık. Yıllardır seçim kaybetmeyen iktidar. Seçim kaybetti, ilk defa kaybetti. Bu demektir 28 Mayıs’ta sandıklara gitmeliyiz. Küskünlük, kırgınlık, sandıklara gitmemek yok. 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Ama umutlarımızı yitirmememiz lazım. Kendimizi çok iyi anlatmamız lazım. Kendimizi çok iyi anlatamadık. Onlar bu seçimi, milliyetçiliğin üzerine giderek biraz daha önde götürdüler. Hepimiz milliyetçiyiz, hepimiz ülkemizi seviyoruz. Bunu Eskişehir’de kanıtladık. Millet ittifakı 4 milletvekili çıkardı, bu çok büyük başarı. Umudumuzu kaybetmeden sandıklara gidersek 28 Mayıs’ta tarih yazacağız” ifadelerini kullandı.

‘YENİLMEZ ALGISI ORTADAN KALKTI’

Katılımcılara seslenen Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl, “Din ve vatan ile aldatan ve gücü ifade edenler kaybetti. Adalet ve ahlak ile başlayanlar kazanacak kaybetmeyecek. Yenilmez algısı vardı, bu seçimlerle birlikte yenilebileceği ortaya çıktı. Türkiye değişim istiyor. Gece gündüz çalışarak bu istediği karşılamalıyız. İnşallah 28 Mayıs’ta Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına kalben inanıyorum” sözlerini kaydetti.

‘ZAFERİ İLAN EDECEĞİZ’

Toplantıya katılan Eski Devlet Bakanı İbrahim Yaşar Dedelek, “Sağdan gelip sola yönelen ben, bütün gücümle, ekip arkadaşlarım ile birlikte 15 gün gece gündüz çalışma yaptık. Kim için yaptık! Hak, hukuk, adalet diyenler için yaptık. Hırsız olmayan bir lidere oy vermek için çalışma yaptık. Siyasette moral bozukluğu mağlubiyeti getirir. Önemli bir noktayız. Ya olacağız ya olacağız. Hep birlikte yola çıkıyoruz, 28’inde zaferi ilan edeceğiz” dedi.

‘BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ’

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP Milletvekili seçilen İbrahim Arslan, “Seçimin kazananı yoktur. Bu seçimin birinci kaybedeni Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Siyaset toplumsal kimlikler üzerinden değil, toplumsal sorunlar üzerinden yapılmalıdır. Ne yazık ki, kara propaganda altında Türkiye’nin işsizliği yoksulluğu, açlığı, hak, hukuk meselesi konuşulmadı. Seçim henüz tamamlanmadı. Maç olarak değerlendirirsek ilk yarısı oynanmıştır. 28 Mayıs’ta ikinci yarısı oynanacaktır. Hemşerilerimizin yüzde 51 ile yetinmeyerek o oranı daha yukarı çıkaracağından şüphem yok. Birleşe birleşe kazanacağız, biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

‘KARA PROPAGANDA YAPTILAR’

Toplantıda katılımcılara seslenen CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Biz asla umudumuzu yitirmedik. Bütün vatandaşımızın da umudunu yitirmesine izin vermeyeceğiz. Biliyoruz ki umut bizdedir. Kara propaganda yaptılar, kendileri meclise HÜDAPAR sayesinde 4 tane terörist soktular. Bizi asla suçlayamazlar buna izin vermeyiz. Bu ülkenin kurtarıcı partisiyiz” sözlerini kaydetti.

‘ALTI OKTAN BİRİ MİLLİYETÇİLİK’

Süllü’nün ardından katılımcılara hitap eden CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Ben Türkiye’ye örnek olan Eskişehir’imizin yine aynı şekilde farkı arttırarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu, Çankaya Köşküne çıkarmasına örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Bizlere nasıl kara propaganda yaptıklarını gözlemledik. Evirip çevirip bizi terör ile suçlayanları hatırlatmak istiyoruz. Kimseden milliyetçilik dersi alacak değiliz. CHP’nin altı okundan biri milliyetçilik olmuştur, olmaya devam edecektir. Hep birlikte başaracağız. Yolumuz açık olsun” dedi.

‘ERDOĞAN’IN ALMADIĞI 12 MİLYON OYA TALİBİZ’

Katılımcılara hitap eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt “14 Mayıs bitti. YSK hiçbir adayın kazanamadığını söyledi. Dolayısıyla birileri kazandık havasına girmemeli. Biz de kaybettik havasında olmamalıyız. Sevgili İbrahim'e katılmıyorum o maç bitti, ikinci devresi oynanmayacak. Yeni bir maç oynanacak. Türkiye'de yaklaşık 12 milyon seçmen ya sandığa gitmedi ya geçersiz oy kullandı ya Sinan Oğan ve Muharrem İnce'ye oy verdi. Dolayısıyla Tayyip Erdoğan'ın alamadığı bir 12 milyon oy var. Bu oyu hiç kimse kendi tekelinde görmesin. 49'un üstüne eklemeyeceğiz, sıfırdan başlayacağız ve 12 milyon oya talibiz. İttifakımız içerisindeki partilerimizim ve bizim 14 Mayıs'ta eksikliklerini gördük, müdahale edeceğiz. Hiç kimse umudunu yitirmesin. Türkiye 28 Mayıs'ta bir seçim yapmıyor referandum yapıyor. Ya otokrat bir yönetim devam edecek ya da demokrasi gelecek. Ya anneler babalar, çocuklarının atanmasını için Kılıçdaroğlu'na oy verecek ya da Tayyip Erdoğan'a oy verip çocukları yine atanamayacak. 20 yıldır ülkeyi ezici çoğunlukla yöneten Erdoğan'ın bundan sonraki 5 yılda ülkeye vereceği hiçbir şey yoktur. Morallerimizi bozmuyoruz. Biz kaybetmedik, kaybeden Erdoğan'dır. Eskişehir'de 63 bin seçmen sandığa gitmedi. Bunları bulacağız. Bunları sandığa getireceğiz. 10 bin seçmenin oyu geçersiz, onları da doğru oy kullanmaları için zorlayacağız. 73 bin seçmenin oyunu daha alma potansiyelimiz vardı. Hiç bir devlet gücü bizi engelleyemez” şeklinde konuştu.

‘NAZAR BONCUĞU GİBİ DURUYOR’

Kurt’un ardından kürsüye gelen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Eskişehir çok güzel bir seçim geçirdi. Bir kişinin burnu bile kanamadı. Avukat arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eskişehir Anadolu’nun ortasında nazar boncuğu gibi duruyor. Hepinizin eline sağlık. Oy kullanmayan kişilerin evlerine kadar gideceğiz. Zafiyetlerimizi tedavi etmezsek işimiz zor ama tedavi edersek bu seçimi alır gideriz, Kemal Bey’i de Çankaya çıkartırız” ifadelerini kullandı.

‘SANDIĞA GİTMEYENLERLE KONUŞMALIYIZ’

Son olarak konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “Nüfusu 1 milyona yaklaşmakta olan Eskişehir'de 70 bin seçmen sandığa gitmedi. Bunun sebebini öğrenmek, gitmeyenlerle konuşmak ve dostça arkadaşça bir araya gelerek neden gitmediklerini ve gitmemelerinin sadece ülkeye değil kendilerine de kaybettirdiklerini anlatmamız lazım. Türkiye öylesine bir seçim yapıyor ki ülkenin, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğinin belirleneceği ve ülkenin çağdaş, demokratik ülkeler arasında yer almasını sağlayabilmesi için önümüzdeki seçimde kullanacakları oyun ne kadar önemli olduğunu bilmelerini istiyoruz. Hangi görüşten olursa olsun sandığa gidilmesi gerektiğini ısrarcı olmamız lazım. İttifak olarak 6 vekilin 4'ünü çıkardık. Cumhurbaşkanı adayımız da yüzde 50'nin üzerinde oy aldı net olarak baktığımızda. Bu süreç içerisinde 18 yaşını tamamlayarak seçmen olma hakkına kavuşacak arkadaşlarımız, çocuklarımız var. Onların da bir an önce bu seçimde oy kullanmalarını, kendi gelecekleri için anlatmamız lazım. Üniversite tahsili yapamamış olanların sıkıntıları, iş bulamayan binlerce gencin ‘Zaten ben işsizim dememeleri’ ve kendilerine bu toplumun gelir ve iş sağlayacak güçte olduğunu ama onun da kendi oyuna bağlı olduğunu anlatmamız lazım” diye konuştu. Toplantı hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.